Yoğurdun Sağladığı Yararlar

yoğurdun yararları, yoğurdun faydaları,i yoğurt tüketimi

Yoğurt dünya genelinde en fazla tüketilen süt ürünlerindendir. Yoğurt geçmişten günümüze yüzyıllardır pek çok hastalığı tedavi etmek için kullanılmış, sağlıklı yaşamın mucizesi olarak tanımlanmaktadır. Hazır yoğurtların yanı sıra evde doğal olarak hazırlanan yoğurtların sağlık için faydası tartışılamayacak kadar çoktur. Bunun sebebi ise hazır yoğurtlar belli işlemlere tabii tutulmakta ve koruyucu maddeler barındırmaktadır. Dolayısıyla içeriğinde yer alan vitamin ile minerallerin değerleri yitirilmektedir. Hazır yoğurtları bu kadar değerli kılan ise içeriğindeki mineraller ile vitaminlerin olmasıdır. Fazla tüketilmesinde elbette ki yoğurdun zararları mevcuttur.yoğurdun yararları, yoğurdun faydaları,i yoğurt tüketimi

Yoğurtta Bulunan Vitaminler

Yoğurt bilhassa kemik ile iskelet yapısı üzerinde olumlu etkiler sağlayan bir besindir. Potasyum, sodyum, kalsiyum, manganez, C, demir ile B12 vitaminleri içeren yoğurtta özellikle omega-4 yağları bakımından da oldukça zengindir. Genel olarak yoğurt sağlık açısından ise zararlı bir besinlerden değildir. Pek çok besine kıyasla ilaç tedavilerinin yanı sıra da tüketiminde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Aşırı kullanımı ile tarihi geçmiş yoğurt tüketimi sağlık açısından bazı riskler oluşturmaktadır. Fazla yoğurt kullanımı sindirim sistemini olumsuz şekilde etkileyerek ishal ya da gaz gibi problemlere sebep olabilir. Hazır yoğurtların kullanımında içeriğinde bulunan katkı maddeleri ile koruyucular nedeniyle sağlığı olumsuz etkileyebilmektedir. Fazla miktarda yoğurt tüketimi sebebiyle bağırsaklarda bakteriler nedeni ile enfeksiyona yol açmaktadır.

Yoğurdun Faydaları

Yoğurdun faydaları genel olarak cildi nemlendirici ve aynı zamanda ölü hücrelerden arındırıcı etki sağlamaktadır. Özellikle kuru ve ya hassas ciltler için oldukça yararı bulunuyor. Cildi ölü hücrelerden arındırmasını sağlayarak canlı ve aynı zaman da parlak bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Göz sağlığı konusunda ise oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Yoğurt gözaltında meydana gelen morluklara sürülerek bekletildiğinde geçmesini sağlamaktadır. Diş sağlığı için ise faydalı bir besin kaynaklarındandır. Günlük olarak 1 kase yoğurt tüketilmesi diş ile dişeti hastalıklarından koruma sağlaya bilir. Vücutta meydana gelen zararlı bakterileri yok edici etkiyi barındırmaktadır. Sindirimi oldukça kolay bir besin maddesi olan yoğurt diyet yapanlar için ise mükemmel bir alternatif olmaktadır. Kilo vermeye yardımcı olur ve vücutta biriken yağları parçalıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*