Vücut Tipine Göre Mont Seçimi

Havaların soğumasıyla birlikte vitrinlerde ve reyonlarda yerlerini almaya başlayan montlar farklı modelleri, renkleri, desenleri ve uzunluklarıyla sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezleri olarak dolaplarımızda da yerlerini almaya başladı. Kıyafet seçiminde farklı tarzların ve zevklerin önemini göz önünde bulunduran üreticiler her zevke hitap eden montlarla birbirinden farklı modeller arasından uygun bir seçim yapmak bize kalıyor. Peki, mont alırken neye dikkat etmeli, nasıl bir seçim yapmalıyız?

Kotlar ve spor ayakkabılara günlük yaşamında sıklıkla yer verenler mutlaka düz kesim montları tercih etmelidir. Bu sayede oldukça uyumlu ve şık bir kombin yaratmak mümkün olacaktır. Daha feminen ve zarif bir tarz tercih edenler ise mont seçimlerini vücutlarına oturacak modellerden yana yapmalıdır.mont seçimi, vücut tipine göre mont, vücuda göre mont seçimi

Kum Saati Vücut Tipi

Bu vücut tipine sahip kişiler mont tercihinde oldukça geniş seçeneklere sahip olabilir. Her türlü montu tercih edebilecek olan bu vücut tipinde belinizin inceliğini ön plana çıkarmak isterseniz kemerli modelleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Aynı zamanda dizlere kadar uzanan montlarda oldukça doğru bir tercih olacaktır.

Dikdörtgen Vücut Tipi

Dikdörtgen vücuda sahip olan görünüşlerine biraz kıvrımla hareket kazandırmak için bellerini vurgulama ve feminen bir görünüm katma yönünde tercih yapmalıdır. Asimetrik, kloş, kruvaze ya da lale modeller bu vücut tipine oldukça uygundur. Montun boyu dizlere ya da biraz üstlerine ulaşacak şekilde seçilmeli ve beli oyuk göstereceği unutulmadan kemerli olanlar tercih edilmelidir. Mont seçimlerinde farklı model ve renklerin kullanımını da denebilirsiniz.

Üçgen Vücut Tipi

Üçgen vücut tipi için mont seçiminde vücudu daha uzun ve alt bölgelerinizi daha ince gösterecek modellere bakabilirsiniz. Bu uyumu yakalayabilmek için ise kruvaze, yüksek belli, omuzları vatkalı ya da yakaları kürklü olan modellerden yana tercih yapabilirsiniz. Dizlerinizin boyundaki montlar ideal bir seçim olacaktır. Ayrıca büyük cepler ve geniş kemerlerden uzak durmanızda fayda var.

Ters Üçgen Vücut Tipi

Bu vücut tipinde amaç omuz genişliğinin saklanması olmalıdır. Bu nedenle de peplum ve kloş montlar sizlere daha uygun olacaktır. Kısa ya da dize kadar uzanan boyları tercih edebilir, kalça kısmında cepleri olan modelleri deneyebilirsiniz. Ancak, üst kısımlarında işleme, fırfır, süs olan modellerden kesinlikle uzak durmalı üst kısmın mümkün olduğu kadar sade olmasına dikkat etmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*