Vücut Estetiği Denilince Akla Neler Gelmeli?

vücut estetiği nedir, vücut estetiği ne demek, vücut estetiği nasıl yapılır

Estetik Kavramı

Estetik kavramı günümüzde oldukça popüler bir yere sahiptir ve hayatın her alanında gündeme gelmeyi başarmış bir konudur. Bu binlerce yıldır süregelen bir alışkanlıktır ve insan ırkının estetiğe, estetik güzelliğe ve bunlara sahip olan maddelere karşı tartışılmaz bir ilgisi vardır. Bu ilgi dünya geleneklerinin şekillenmesinde etkin rol oynamıştır. Estetik algısı, sanılanın aksine kusursuzluğu ve standart bir güzelliği tarif etmez; canlı veya cansız fark etmeksizin bir varlığın veya objenin göze güzel görünmesi anlamına gelir. Bu güzellik kavramı özellikle canlı bedenlerde oldukça değişkenlik gösterir ve vücut estetiğinin kapsamı bu nedenle oldukça geniştir.vücut estetiği nedir, vücut estetiği ne demek, vücut estetiği nasıl yapılır

İnsan Vücudunda Estetik Algısı

İnsan bedeninde vücut estetiği adına genel kabul görmüş vücut ölçüleri mevcuttur fakat bu ölçüler içerisinde kişinin güzel görünebilmesi için öncelikle bu ölçülere uygun genetik özelliklere sahip olması gerekir. Bu mümkün olmadığından güzellik ve estetik algısı değişkenlik göstermeye başlar ve her kişide farklı şekilde gözlemlenir. Bunun altında yatan en büyük etken her insanın farklı bir genetik kodlamaya ve farklı kemik yapılarına sahip olmasıdır. Bu nedenle estetik ve güzel bir vücut için gereken şey cerrahi bir müdahaleyle kusursuza ve belirlenmiş ölçülere ulaşmak değildir. Tam aksine kişinin kendi bedenini tanıması ve buna uygun bir şekilde beslenme ve spor alışkanlıklarını edinmesi arzu edilen estetik görüntüye sahip olması için yeterlidir.

İstisnai durumlar her konuda olduğu gibi vücut estetiği konusunda da geçerlidir. Kazalar, yanıklar, hücre bozulmasına bağlı hatalı uzuv veya organ gelişimi gibi sporla veya beslenmeyle çözülemeyecek problemler için eğer kişi kendinden emin ise cerrahi müdahale görme hakkına sahiptir. Bu müdahaleler de yine kişinin beden yapısına uygun bir şekilde gerçekleştirilir ve uzmanlar süreci hastanın kendisi ile birlikte yürütür. Bu sayede vücut estetiği kapsamı dahilinde kişiye uygun ve kişiye özel estetik operasyonlar gerçekleştirilir. Bu operasyonlar geri dönüşü olmayan ve vücut yapısını kalıcı olarak değiştiren işlemlerdir. Bu nedenle karar alınmadan önce detaylı bir şekilde düşünülmesi gerekir. Operasyon sonrası ise belirli bir süre vücudun kendini toparlama ve iyileşme süreci içerisinde dikkatli davranılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*