Üniversite Tercihi Yaparken Dikkatli Olun

Birkaç gün sonra LYS’ye girecek olan birçok gence şimdiden kolaylık diliyoruz. YGS barajını aşan binlerce genç hayatının geriye kalanında icra edecekleri mesleğe kavuşmak için LYS’ye girecek. LYS sonuçları beklediği gibi olan veya beklediğinin biraz altında kalan birçok genç üniversite ve bölüm tercihinde bulunacak. Bu sebepten dolayı bu yazımızda tercih yapacaklara birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Öncelikle belirtmek isteriz ki LYS sonucunuz çok kötü gelir ise hiç canınızı sıkmayın. Çünkü bu sınav hayatınızı tam olarak değiştirecek ve tek bir defa gireceğiniz bir sınav değil. Bu sene olmaz ise seneye tekrar sınava girer bu kez istediğiniz üniversite ve bölüme yerleşirsiniz. Sakın olan sınav sonucunuz kötü geldi diye canınızı sıkmayın. Sınavınız iyi geçerse ve tercih yapacaksanız da şu noktalara dikkat etmenizde yarar vardır.

Üniversite tercihi, lys, üniversite bölüm tercihi

  • Öncelikle hangi bölümde eğitim alacağınızı belirleyin: Üniversite tercihi yapmadan önce hangi bölümü tercih edeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Aklınızda yer etmiş olan mesleklerin hangileri olduğunu bir kağıda yazın ve sonra internetten vb. bilgi alabildiğiniz yerlerden o meslek hakkında detaylı bilgi alın. Çünkü bir meslek karşıdan bakıldığında çok güzel gelebilir, fakat aslında hiç de böyle olmayabilir. Bu nedenden dolayı her bir mesleği iyice araştırın. Mesleği araştırdıktan sonra o mesleği edinebilmeniz için üniversitede hangi dersleri alacağınızı araştırın. Örneğin; matematiğiniz pek de iyi değil ise eğitimini alacağınız meslek matematiği az da olsa barındırıyorsa belki de eğitim aldığınız esnada zorlanabilirsiniz. Bu ve benzeri tüm durumları gözden geçirdikten sonra kesin kararınızı verin.
  • Hangi bölümde eğitim alacağınıza karar verdikten sonra sıra üniversite seçimine gelmelidir. Gitmek istediğiniz üniversiteyi iyice araştırmalısınız. Kampüs şartları nelerdir, eğitimi nasıldır, buradan mezun olduğunuzda iş hayatında nasıl karşılanacaksınız vb. gibi olası şeyleri mutlaka araştırın. Bazı meslekler vardır ki mezun olduğunuz üniversite tamamen önemsizdir, ancak bazı meslekler vardır ki mezun olduğunuz üniversite size iş hayatının kapılarını ardına kadar açar veya kırılması mümkün olmayan demir kilitlerle önünüzü kapatır. Toparlayacak olursak sırası ile gerekli araştırmaları yapın ve sonrasında tercihte bulunun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*