TESETTÜR GİYİM TARZININ FARKLARI

tesettür dünyası, tesettür giyim, tesettür giyimin amacı

Tekstil alanındaki uçsuz bucaksız gelişmeler sayesinde dünyada moda ne varsa aynı kıyafetleri çok kısa bir süre içinde ülkemizde de görebilmekteyiz. Özellikle gençler arasında daha yaygın olan modayı takip etme ve de daha özgün giyinme yarışı tesettür dünyasında da geçerlidir. Elbette bahsedilen iki grubun arasında belli başlı giyim farkları olacaktır ve bu normaldir fakat değişmeyen şey modayı ve yenilikleri takip etme isteğidir.

Tesettür Giyimde Modayı Takip Etmek

tesettür dünyası, tesettür giyim, tesettür giyimin amacı

Tesettürlü olmak demek modayı takip edememek ya da kötü giyinmek zorunda olmak anlamına kesinlikle gelmez. Her ne kadar bazı çevrelerde bu şekilde algılansa da bu çok yanlıştır. Tesettürlü de olsa açık da olsa herkes modayı takip edebilme ve de kendine ait en özgün tarzı yaratabilme hakkına sahiptir. Fakat doğru olan şey şudur ki açık bir kimsenin giyinişiyle tesettürlü bir kimsenin giyinişi aynı olamaz. Çünkü tesettür giyimin kendine ait bazı kuralları vardır. Örneğin isteyen herkes hiç tereddüt etmeden bel hizasında ve kısa kollu bir tişörtü rahatlıkla giyebilirken tesettürlü kimselerin böyle bir şey giymesi uygun olmaz. Bunun yerine kalçayı örtecek kadar uzun, vücuda yapışmayacak kadar bol ve sakat kollu veya uzun kollu bir tunik tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Her ne kadar kişilerin giyim tarzları ve kıyafet tercihleri sadece kendilerini ilgilendiren bir durum olsa da tesettür giyim söz konusu olduğunda mutlaka belli başlı genel geçer bazı kurallardan bahsedilir. Bunlar tesettür giyimin amacına ulaşmasını sağlamak için gerekli şeylerdir. Herkes açık olma veya kapalı olma seçimini tamamen kendisi yapsa da ve buna kimsenin karışmaya hakkı olmasa da tesettürü seçen kimselerin de dikkate alması gereken kurallar olduğu ve bu tarzın farklı olduğu unutulmamalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*