Tercümanın mütercimden farkı nedir?

tercüman ile mütercim farkları, tercümanın mütercimden farkları, mütercimin tercümandan farkı

Tercüman ve mütercim yaptıkları iş gereği beraber anılsalar da aslında teoride birbirinden ayrı mesleklerdir.  Tercüman sözel olarak çeviri yapar, mütercim ise yazılı olarak çeviri yapar.  Tercümanlar Türk Dil Kurumu’nun ifadesi ile ‘’ Görünen bir olayı, bir biçimi veya bir durumu farklı bir dilde anlatma durumudur’’ burada anlatma ile kasıt bu işin sözel olarak ifade edilmesidir. Mütercimlikte ise bilinenin tersine sadece gazete, dergi, mecmua, yazışmalar, kitaplar, mektuplar gibi sadece yazılı olan bir metnin farklı dile çevrilerek tekrar yazılmasıdır.tercüman ile mütercim farkları, tercümanın mütercimden farkları, mütercimin tercümandan farkı

Tercümanlığın mütercimliğe göre en önemli farkı kaynak dil ve hedef dil için yazma ve okuma becerisinin çok ön planda olmamasıdır. Yani kendi şartlarında yabancı bir dil öğrenmiş bir kimse resmi olamasa da tercümanlık yapabilir, en azından çeviri hizmeti verebilir. Mütercimler için ise böyle bir tevazu söz konusu olamaz. Yazı dili dünyada kabul gören bir öneme sahiptir. Herhangi iki dil arasındaki köprü aynı zamanda iki kültürün birbirine yansımasıdır. Bu nedenle anlam ve imla bakımından yanlış yazılacak her kelime yıllarca daha çok insanın yanlış bilgi sahibi olmasına sebep olacaktır. Tercümanlar her hangi bir ön çalışma yapmaya fırsat bulamadan anında çeviri yapabilme konuşmacıyla aynı anda konuşabilecek kadar yetenekli ve cesaretli olmalarıyla yine mütercimlerden ayrılırlar.

 Anlık gelişen bir konuşma metnini saniyeler içinde hedef dilde doğru kelimeyle eşleştirir ve hızlı karar vererek dinleyicileri bekletmez.mütercim ise çoğu zaman ofis ortamında mutlaka yanında yardımcı kaynaklar ve sözlükler eşliğinde zaman sınırlaması daha esnek şekilde çeviriyi tamamlarlar. Tercümanın mütercime göre karakteristik olarak da farkı vardır. Özgüvenlidir, hızlı düşünüp, hızlı karar verir, konuşmaya kendinden başka manalar katmaz, sözlerle beraber konuşmacının duygusunu da yansıtmaya özen gösterir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*