Telefonun Şarjını İdareli Kullanma

Modaya uyup siz de akıllı bir cep telefonu sahibi olduysanız en fazla yakındığınız şeylerden biri şarjınızın çok kısa sürede bitiyor olmasıdır. Akıllı telefonların birçok özeliği bulunmakta ve kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Tabii bu kolaylıkları sağlarken enerjiye ihtiyaç duymakta ve bataryadaki gücü kullanmaktadır. Eğer telefonunuz ile gün içinde biraz fazla haşır neşir oluyorsanız şarjınızın çok kısa sürelerde bitebilir. Şarjınızın daha uzun süre gitmesini istiyorsanız birkaç basit noktaya dikkat edebilirsiniz. Telefonun şarjını idareli kullanmanın bazı ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz.Telefon şarjı, şarjı idareli kullanma, telefon şarjı kullanımı

  • Gereksiz durumlarda telefonu elinizden bırakın: Telefonunuzu ne kadar fazla kullanırsanız o kadar fazla enerji tüketirsiniz. Doğal olarak tüketilen enerji bataryanın bitmesine yol çar. Oyun oynayın, telefon görüşmelerinizi yapın vb. ancak şarjınızın uzun süre dayanmasını istiyorsanız bunların her birini dozunda yapın.
  • Yüksek sesle müzik dinlemeyin: Telefonunuzu kullanarak müzik dinliyorsanız sesi sonuna kadar açmak yerine işinizi görecek kadar açın. Eğer telefonunuzun kendi hoparlöründen değil de başka bir yere telefonunuzu bağlayarak müzik dinliyorsanız bu durumda telefondan sesi az açıp harici kaynağın sesini yükseltin.
  • Zil sesinizi kısın: Birisi aradığında çalan melodinin sesini en üst seviyede değil de orta karar bir seviyede kullanırsanız arandığınızda telefonunuz çalarken daha az enerji tüketilecektir. Bu da elbette bataryanızın gücüne etki edecektir. Titreşime ihtiyacınız yok ise bu özelliği kapatarak bataryanızdaki enerjiyi daha da uzun bir süre kullanabilirsiniz.
  • Ekran parlaklığını kısın: Ekran parlaklığınızı en üst seviyede kullanmak yerine işinizi görebileceğiniz seviyede kullanın. Tabii bunu yaparken olayı fazla abartmayın. Ekranınızı fazla karartırsanız telefonunuzu kullanırken zevk alamazsınız. Ne çok fazla kısın ne de çok fazla parlaklığı arttırın.
  • Konuşma sürenizi azaltın: Telefonunuzun şarjı çok az kaldıysa ve önemli bir görüşme yapmak üzere telefon bekliyorsanız o esnada başkaları sizi aradıysa veya siz bir başkasını aradıysanız konuşmayı kısa tutun. Çünkü ne kadar fazla telefon ile konuşursanız o kadar fazla güç tüketilecek ve önemli görüşmenizi rahatla yapamayacaksınızdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*