Teknolojinin Gelişimi ve Hayata Etkisi

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir sözü çok doğrudur. Çünkü her an bir şeyler değişir ve gelişir. Öyle ki teknoloji son birkaç yılda oldukça fazla gelişime ve değişime uğramıştır. Konuştuğumuz telefondan tutun da seyahat ettiğimiz araçlara kadar birçok şey değişti. Değişimlerin temelinde elbette gelişme isteği bulunmaktadır. Örneğin; saatte 60 km hızla gidebilen araçlar ile bir mesafeyi kat etmenin daha kısa süre almasını isteyen kişiler bu gereklilik karşısında araçların motorları başta olmak üzere birçok şeyini değiştirmişlerdir. Yeni nesilden değil de eski nesilden biriyseniz şehirlerarası otobüslerde eskiden klima dahi yokken şimdi herkesin kendine özel bir televizyonu hatta internet bağlantısı olduğunu görünce teknolojinin ne denli gelişime uğradığını görmeniz mümkündür.Teknolojinin kötüye kullanımı, teknolojinin gelişimi, teknoloji nasıl gelişir

Teknoloji Niye Gelişim Gösterir

Teknolojinin gelişmesinin en temel sebebi ihtiyaçların karşılanabilir olmasıdır. Tabii bunun olabilmesi için hayal edebilme gücü ve yapabilirlik imkanı sağlanıyor olması da destekçidir. Bir ülkenin devlet büyükleri bilimi, gelişimi ne kadar çok destekler ise aklı farklı çalışan mucitler de yaşama o denli katkıda bulunmak üzere teknolojinin gelişmesini sağlayabilirler. Bundan birkaç yıl öncesine kadar kapaklı telefon ile iletişim kuran bir milletin bir anda akıllı telefonlar ile tanışıp internette sörf yapmaya, birbirlerin özlediklerinde anında görüntülü konuşmaya başlaması gibi güzel gelişmeler teknolojinin gelişmesi gerektiğinin kanıtıdır.

Teknolojideki Gelişim Ne Yönlü Olmalı?

Teknoloji geliştiğinde beraberinde birçok farklı kolaylığı da getirmektedir. Ancak teknoloji bir güç demektir ve gücü kontrol etmezseniz kötü kullanıma maruz kalabilir. Örneğin; teknolojinin gelişmesi ile birçok farklı silah ve savunma sanayi ürünü ortaya koyulmaktadır. Eğer üretilen bu şeyler ile bir toplumun acı çekmesine sebep olunuyorsa böyle bir gelişmenin olmasındansa olmaması çok daha iyidir. Savaşlar tarihte sürekli yaşanmış olan şeylerdir ve her an bir yenisi yaşanabilir. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi savaş gerekli değilse bir katliamdır. Bir ülke kendini savunmak üzere teknolojinin nimetlerinden faydalanmalı ancak bu gücünü kötüye kullanmamalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*