TATİL HASTALIKLARI

TATİL HASTALIKLARI

Yaz mevsimi bazen, beraberinde bazı dertleri de getirmektedir. Yaz mevsiminde çok sık karşımıza çıkabilecek hastalıkları gözden geçireceğiz.

Tatilin ilk günü güneşlenmeye kısa süreler ile başlayın. Öncelikle yanınızda bulundurmanız gereken ve hiç ayırmayacağınız şey ; en az 30 koruma faktörlü güneşten koruyucu kremler olmalıdır. Türkiye gibi güneş ışınlarının çok dik geldiği ülkelerde saat 10:00 ile 16:00 arası güneş altında ve denizde bulunmayın. Güneşlenirken uyumayın, güneşteyken şapka gibi koruyucu aksesuarlar kullanın ve sürekli sıvı tüketin. Özellikle, yüzde, kulaklarda, göğüste, omuzlarda, bacaklarda ve sırtta şiddetli kızarıklıklar, su dolu kabarcıklar olmuşsa, buna bir de şiddetli kaşıntı veya acı hissi de eklenirse, kişi derhal güneş altından uzaklaştırılıp gerekli sağlık birimine götürülmelidir. Bazen, gerekli koruyucu tedbirler alınsa bile, güneş yanıkları ve alerjileri olabilir. Güneşin çok belirgin olmadığı havalarda bile güneş yanıkları oluşabilir. Özellikle bazı hassas ciltlerde güneş altındayken 15 dk. sonra bile kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Bu belirtiler güneş alerjisinin olduğunu gösterebilir. Alerjik cilt yapısındaki kişi, mümkünse güneşe çıkmamalı ya da koruyucu önlemler için bir uzmana başvurmalıdır.

Yaz tatilinde, güneş ışınlarının cilde olan etkisinden farklı olarak ; denizin, havuzun yarattığı sıcak ve nemli ortamda üreme imkanı bulan fırsatçı mantar enfeksiyonlarına sıkça rastlayabiliyoruz. Her sene nüksleri olan kişilerin tatile gitmeden önce koruyucu tedbirler alması gerekir.

Tatilin rahat ve huzurlu ortamı sırasında evimizde kendi eşyamızı kullanma alışkanlıklarımızı kaybetmemeli, kendi havlu ve terliklerimizi başkalarıyla paylaşmamalıyız. Aksi takdirde yaz sonrası ayak tabanlarında sıkça rastladığımız virütik siğillerle karşılaşabilir ya da tatilden fırsatçı deri enfeksiyonları ile dönebiliriz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*