Tansiyonu Düşürmek İçin Beslenme Önerileri

tansiyon nasıl düşer, tansiyonu kontrol altına alma, tansiyonu düşürme yolları

Gün içerisinde tüketmemiz gereken maksimum tuz miktarı yaklaşık olarak 1 çay kaşığı kadardır. Fakat günümüzde bu pek mümkün olmuyor ve fark etmeden bunun 2-3 katını tüketiriz. Çünkü yediğimiz ekmekten fast-food gıdalara kadar birçok ürün zaten tuz içermektedir. Bunun üzerine bir de biz yemeklere tuz eklediğimizde kan basıncının yükselmesi için kapı açmış olursunuz. Tuz tüketimi tansiyonun yükselmesinde baş rolde ve aynı zamanda yüksek tansiyon şikayetiniz olsun ya da olmasın günlük önerilen miktardan fazla tuz tüketiminin sağlığa zararları bulunuyor. Tuz tüketimini kontrol altında tutmak için masaya tuz koymamaya, konserve ve ya fast food gıdalar tüketmemeye, cips gibi atıştırmalıklar yememeye çalışmalısınız. Tansiyon hastalarının yemekleri ne kadar az tuz içerirse o kadar iyi olur. Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler tuz kadar olmasa da tansiyonun yükselmesine neden olur.tansiyon nasıl düşer, tansiyonu kontrol altına alma, tansiyonu düşürme yolları

Sigara ile Alkol Tüketimi

Sigara ya da alkol tansiyonu yükselten başlıca nedenler arasında gösterilir. Sigara damar çeperlerinde tahribata neden olurken damar sertleşmesi nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Tansiyonu düşürmek ya da diğer pek çok hastalıktan korunmak için sigarayı azaltmak değil bırakmak gerekir. Düzenli alkol tüketiminin de tansiyonu yükselttiği bilinmektedir. Uzmanlar, günde 1 bardaktan fazla alkol içilmesinin kalp ve damar sağlığı için zararlı olduğu belirtilmektedir.

Tansiyonu Düşürmek İçin Düzenli Egzersiz Yapın!

Üzerinizde ne kadar fazla yağ taşırsanız kalp ile damar hastalıklarına yakalanma riskiniz o kadar artacaktır. Hipertansiyon, hareketsiz bir hayat süren ve fazla kilosu olanlar arasında çok yaygın bir sağlık sorunudur. Düzenli egzersiz yapılması sizleri bu fazla kilolarınızdan kurtarır ve kan dolaşımını düzenleyen kalp ve damar sağlığınızı korumanızda en önemli yardımcınız olacaktır. Haftada yaklaşık 3-4 defa 30-45 dakika iyice terleyene kadar egzersiz yapmak tansiyonunuzu düşürür.

Tansiyonu Düşürmek İçin Diğer Öneriler Nelerdir?

Stres altındayken kan basıncı yükselmektedir. Günümüz koşullarında ise stressiz yaşamak mümkün değil ancak stresi kontrol etmeyi öğrenmek gerekir. Uzun süren stres sonunca kalp krizi ile felç gibi çok ciddi sorunlara yol açar. Stresi kontrol etmek için nefes egzersizleri öğrenebilir ya da sevdiğiniz bir hobiyle uğraşmayı deneyiniz. Ayrıca düzenli olarak spor yapmanın stresin en iyi ilacı olduğu bilinmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*