Somun Sıkma Aleti Kullanımı

somun sıkma aleti, somun sıkma işlemi, somun sıkma aleti kullanımı

Aletin Tutulması

Alet metal kısım ve sap kısmından oluşmaktadır. Çalışma sırasında aleti sadece sapından tutmalısınız. Metal kısma dokunmamalısınız. Doğru sıkma torku vidanın ve ya cıvatanın, sıkılacak iş parçasının malzemesinin boyutuna ve ya tipine göre değişebilir. Sıkma torku ve sıkma süresi arasındaki ilişki analiz edilmelidir. Aleti sıkıca tutup lokmayı cıvatanın ve ya somunun üstüne yerleştirmelisiniz. Aleti çalıştırıp uygun sıkma süresi boyunca sıkmanız gerekmektedir.somun sıkma aleti, somun sıkma işlemi, somun sıkma aleti kullanımı

NOT

 • M8 ‘ den daha küçük bir vidayı sıkarken, vidanın zarar görmemesi açısından anahtar tetiğinin üzerindeki basıncı dikkatlice ayarlamalısınız.
 • Alete çok fazla basınç uygulamadan aleti tam olarak cıvata ve ya somunun üzerinde tutarak işleme devam etmelisiniz.
 • Aşırı sıkma torku cıvataya, somuna ve ya lokmaya zarar verebilir. İşinize başlamadan önce, cıvatanız ve ya somununuz için doğru sıkma zamanını belirlemek adına daima bir deneme çalışması yapmanızı öneririz. Özellikle M8 ’ den küçük somunlar için yuvada ve ya somunda bir sorun olmaması açısından deneme çalışmasını yerine getirin.

Sıkma torkuna aşağıda belirtilenler dâhil birçok faktör etki eder. Sıktıktan sonra daima bir tork anahtarı ile torku kontrol etmelisiniz.

 1. Voltaj
  • Voltaj düşmesi sıkma torkunda bir azalmaya sebep olur.
 2. Soket
  • Doğru uzunlukta soket kullanılmaması sıkma torkunun düşmesine sebep olur.
  • Aşınmış bir soket ( altıgen tarafı ve ya kare tarafı aşınmış ) sıkma torkunun düşmesine sebep olur.
 3. Cıvata
  • Tork katsayısı ve cıvata sınıfı aynı olsa dahi doğru sıkma torku cıvatanın çapına göre farklı olacaktır.
  • Cıvataların çapı aynı olsa dahi doğru sıkma torku tork katsayısına, cıvata sınıfına ve cıvata boyuna göre farklı olacaktır.
 4. Kardan kavraması ve ya uzatma çubuğu kullanılması darbeli somun anahtarının sıkma gücünün bir miktar düşmesine sebep olur. Sıkma süresi uzatılarak bu etki dengelenmiş olacaktır.
 5. Aleti tutma biçimi ve ya sıkıştırılacak malzeme, sıkma torkuna etki eder.
 6. Aletin düşük hızda çalıştırılması, sıkma torkunda bir azalmaya sebep olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*