Soğuk Isırması Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

soğuk ısırması nedir, soğuk ısırması tedavisi, soğuk ısırması nasıl tedavi edilir

Soğuk ısırması, havanın -2 derece ve daha soğuk olduğu zamanlarda derinin ve dokuların donmasıyla gerçekleşen durumdur. Genellikle askerlerde görülse de sivillerde de görülür. Çoğunlukla vücudun uç noktalarında görülür. Çünkü kalbe uzak olan vücudun uç noktalarında damarlar özellikle de soğukta giderek daraldığı için, soğuk ısırmasına daha elverişli bir hale gelir.soğuk ısırması nedir, soğuk ısırması tedavisi, soğuk ısırması nasıl tedavi edilir

Soğuk ısırması genellikle yanma, batma ve kaşıntı hissiyle kendini belli eder. Daha sonra ise soğuk ısırması olan bölgelerde beyazlamalar görülebilir. Çok ileri vakalarda kangrene bile yol açabilir.

Soğuk Isırması Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk ısırmasının görüldüğü bölge derhal yukarıya doğru kaldırılarak soğuk ısırmasının etkileri azaltılabilir. Eğer hasta donmuş veya donmak üzereyse derhal ılık bir yere alınmalı ve hasta üzerindeki dar ve ıslak kıyafetler ile takılar çıkarılmalıdır. Çünkü bu tarz kıyafetler soğuk ısırmasının etkilerini arttırabilir. Eğer soğuk ısırması ayaklarda görülüyorsa hasta yürütülmemelidir çünkü bu bölgelerde kan akışının hızlanması soğuk ısırmasının da etkisini arttırabilir.

Eğer hastanın kısa bir zaman içerisinde ılık bir ortama alınması mümkün değilse, soğuk ısırmasının olduğu bölgeler ısıtılmaya çalışılmamalıdır. Çünkü soğuk ısırmasının olduğu bölge sürekli ısıtma – soğutma arasında gidip gelirse kangrene bile çevirebilir. Karla ovmak ta doğru değildir.

En doğru yöntem, mümkünse hastayı yaklaşık 42 derecelik bir suyla 15 dakika ila 30 dakika arasında duş almasını sağlamaktır.

Eğer soğuk ısırmasının olduğu bölgelerde beyaz benekler şeklinde partiküller ortaya çıkmışsa gazlı bez ile sarılabilir ve bu bölgelerin vücudun diğer organları ile etraftaki nesnelerle teması ve sürtünmesi engellenebilir. Eğer bu partiküller kanlı ise hiç dokunulmamalıdır.

Tabi ki mümkün olan en kısa sürede hasta bir hastaneye götürülmelidir.

Soğuk Isırığını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Soğuk ısırığını önlemek için öncelikle soğuğun insan vücuduna zararlı olabileceği bilinmeli ve bu durum göz önüne alınarak önlemler alınmalıdır. Soğuğa çıkarken kalın giyinmek, parmaklı eldiven yerine tüm eldivenlerden giymek, çift çorap giymek gibi önlemler alınabilir. Çift çorap giyerken alta sentetik çorap, üste de yünlü çorap giyilmesi daha faydalı olur.

Dar kıyafetler giymekten kaçınılmalıdır çünkü dar kıyafetler kan dolaşımını azaltır. Soğuk havalarda alkol alınmamalıdır çünkü alkol her ne kadar kısa süreliğine vücudu ısıtsa da sonrasında kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler.

En iyi çözümlerden birisi de sıcak içecekler içmektir. Çok soğuk havalarda ve bölgelerde iyi beslenmek te çok önemlidir ve mümkün mertebe tek başına gezmeye çıkılmaması tavsiye edilmektedir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*