Skolyoz Ne Demek?

skolyoz pilates, skolyoz pilates yapımı, skolyoz pilates ne demek

Omurga eğriliği adı ile de bilinen skolyoz hastalığı, genellikle gelişme çağında tanısı konulan bir sağlık problemi olarak kabul edilir. Farklı birçok sebebi de beraberinde getirmekte olan skolyoz hastalığı, omurları sağa ve sola eğilmesi ile birlikte aynı zamanda kendi etrafında dönmesi sonucu görülür. Erken yaşta teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması ile birlikte hastalar kurtarılabilir. Ancak aksi bir durum yaşam standardının büyük ölçüde düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle skolyoz hastalığından geç kalmadan mutlaka doktora gitmelidir. Skolyoz hastalığının tedavisi yalnızca tıbbi müdahaleler ile mümkün olacaktır. Bunun haricinde hiçbir uygulamaya başvurulmaması gerekir. Omurga üzerinde meydana gelebilecek sorunlar, vücudun diğer kısımlarını da yakından ilgilendirir.skolyoz pilates, skolyoz pilates yapımı, skolyoz pilates ne demek

Skolyoz Hastalığının Detayları

Omurgaların deforme olması olarak tanımlanan ve bir gelişim bozukluğu olarak da bilinen skolyoz hastalığı kemik parçalarının aynı seviyede durmaması ile kendisini belli etmeye başlayacaktır. Üç boyutlu anlamda bir şekil bozukluğu olarak kendisini gösteren bu hastalık yürüyüşü bile olumsuz yönde etkiler. Bununla birlikte birçok skolyoz hastasının solunum konusunda da sıkıntı çektiği bilinir. Skolyozun başlangıcından itibaren gelişme çağında olan bireylerin yürüme ve oturma pozisyonlarında zorluk çektiği ve zaman zaman eklem ağrıları yaşadığı bilinmektedir. Skolyoz hastalığı farklı derecelere sahip olan bir rahatsızlık türüdür. Bu nedenle tedavisi için de her birey de öncelikle belirli test ve tetkiklerden geçmelidir. Her hasta için özel bir tedavi aşaması uygulanmaktadır. Bu nedenle genel bir skolyoz tedavisinden söz etmekte mümkün olmayacaktır.

Skolyoz Hastalığının Tespiti ve Tedavisi

Çıplak gözle bakıldığında omurgalardaki asimetrik farklar görülebilir. Ancak net bir tespit sağlanması için mutlaka röntgen filmi çekilmelidir. Doktorlar mevcut testler sonucu ile birlikte hastaların hangi derecede bir skolyoz hastası olduğunu söyleyecektir. Skolyoz hastalığı için cerrahi müdahaleler ile birlikte ilaçlar da mutlaka kullanılmalıdır. Çok nadiren değilse bile, bazı skolyoz hastalıkları kendi kendine gerilemektedir. Ancak bu ihtimale güvenip tedavidan kaçınmak yanlış olacaktır. Hastaların düzenli bir şekilde tedavi uyum sağlaması ve kontrollerini aksatmaması beklenir. Tedavi ile birlikte kimi hastalar için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları da önerilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*