Şişmanlık Nedir Ve Nasıl Oluşur?

şişmanlık nedenleri, şişmanlığa neden olan besinler neler, hangi besinler şişmanlatıyor

Günümüzde sıklıkla görülen durumlardan biri olan fazla kilolar berberinde birçok sağlık problemini getirebilmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak veya mevcut kiloları kontrol altına almak oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda şişmanlığın ne olduğu ve şişmanlığa neden olan durumlar hakkında bilgi sahibi olunmalı ve yaşam kalitesini arttırmaya yönelik girişimler gerçekleştirilmelidir.şişmanlık nedenleri, şişmanlığa neden olan besinler neler, hangi besinler şişmanlatıyor

 Şişmanlık

Vücuda besinler yolu ile alınan enerji miktarının, günlük harcanan enerji miktarından fazla olması durumunda vücutta depolanan yağ oranının artmasına veya olması gereken değerin üzerinde olmasına şişmanlık denmektedir.

Bir diğer yaklaşım olarak vücut ağırlığının ve yağ oranının insanın yaşı doğrultusunda cinsiyeti ve boy ölçüsüne göre Dünya Sağlık Örgütü tarafından normal kabul edilen standartların üstünde olması olarak tanımlanabilmektedir. Vücut ağırlığına göre değerlendirilen şişmanlık dereceleri bazı sınıflara ayrılmaktadır. Fakat bu sınıflar için vücut ağırlığı tek başına belirleyici özelliğe sahip olmayıp, vücut tipi ve cinsiyette oldukça etkili olmaktadır. Özellikle erkek bireylerde kas kitlesindeki artışlar göz önünde bulundurulduğunda, vücut ağırlığının kas kitlelerinden dolayı yüksek olması durumu şişmanlığı ifade etmez. Bu bağlamda vücuttaki yağ oranı da ölçülerek şişmanlık ve şişmanlık sınıfı belirlenir.

 Şişmanlığın Nedenleri

Şişmanlık, çeşitli sağlık problemlerine neden olduğu gibi psikolojik çöküntülerin yaşanmasında da etkili bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Diyabet hastalıkları, kalp ve tansiyon hastalıkları, karaciğer yağlanması ve gut gibi daha birçok hastalığa neden olabileceği bilinmektedir. Bu bağlamda şişmanlık oluşumu hem fiziksel hem de psikolojik sağlık açısından olumsuz etkilere neden olduğundan mutlaka dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Günümüzde şişmanlık nedenleri arasında genetik yatkınlık, düzensiz ve yanlış beslenme, hareketsizlik ve yaş faktörü gibi faktörler yer almaktadır. Vücuttaki hormonal dengesizlik veya herhangi bir hormon salgılayıcı yapının düzensiz, yetersiz veya fazla çalışması durumları şişmanlığa neden olabilmektedir. Ayrıca oldukça sık rastlanan stres ve kaygı hissi gibi psikolojik sorunlar da şişmanlık nedenleri arasında gösterilebilmektedir. Bu bağlamda şişmanlık oluşumu çeşitli fiziksel ve ruhsal nedenleri barındırdığından uygulanan tedavi de bu yönde olmaktadır.

 Başarılı bir tedavi için diyet ve çeşitli egzersizler tavsiye edilirken, verilen beslenme eğitimleri ile hastaların beslenme alışkanlıkları düzeltilmektedir. Ayrıca psikolojik sorunlardan doğan şişmanlık durumlarında da psikolojik destek sağlanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*