Siroz Teşhisi Yapılırken Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

siroz

Karaciğer sirozu belirtileri hastalığın başlangıcında hissedilmeyebilir. Bazen bir kişi rutin bir muayene yapılana kadar karaciğer sirozu hakkında bilgi sahibi olmayabilir. Doktor önce alkol kullanımı ve tıbbi geçmişi hakkında sorular soracaktır. Ayrıca sizi karaciğer sağlığı açısından da muayene edecektir. Sirozun tespiti genellikle rutin bir kan testi veya muayenesi ile sağlanır. Onay için laboratuvar testleri ve görüntüleme testleri gerekebilir.

Testler: Doktorunuz karaciğer sirozundan şüphelenirse kan testi isteyecektir. Ayrıca karaciğerinizin düzgün çalıştığına dair işaretleri de takdir edecektir.siroz

Bu işaretler:

Karaciğer enzim seviyeleri

düşük kan proteini

anormal kan testi

viral enfeksiyon

Otoimmün karaciğer hastalığından kaynaklanan antikorlar.

Görüntüleme testleri: Doktorunuz sizi MRI veya ultrason gibi görüntüleme testleri için de sevk edebilir.

Biyopsi: Karaciğerde ne kadar hasar kaldığını bulmak için karaciğer dokusu örneğinin alınmasına dayanan bir biyopsi kullanılabilir.

Doktorunuz test sonuçlarına göre sirozun hangi aşamasında olduğunuzu size söyleyebilir. Sirozu tedavi ettiğinizi söylüyorsa, karaciğerinizde yara izi var demektir, ancak yine de önemli işini yapabilir. Bu aşamada herhangi bir belirti fark etmeyebilirsiniz.

Doktor karaciğerin dekompanse sirozu olduğunu söylerse, karaciğer hasarı şiddetlidir ve düzgün çalışmıyor. Bu, çok fazla semptomun ortaya çıkabileceği anlamına gelir.

Siroz için tedavi yöntemleri

Tedavi planı, karaciğerin ne kadar kötü hasar gördüğüne bağlıdır. Tedavinin temel amacı, daha fazla hasarı önlemek için sirozun nedenini ortadan kaldırmaktır. Ayrıca şu anlama gelir:

Alkol almayı derhal bırakın. Doktorunuz bir alkol bağımlılığı tedavi programı bile önerebilir.

Siroz, karaciğerde yağ birikmesinden kaynaklanıyorsa, kilo vermelisiniz.

Hepatit B veya hepatit C’niz varsa, ilaç almanız gerekir.

Kaşıntı, ağrı ve yorgunluk gibi semptomları hafifletmek için ilaçlar da alabilirsiniz.

Doktorunuz sirozda oluşabilecek komplikasyonları da tedavi etmek isteyecektir.

Gündemde şu öneriler yer alacak:

Düşük sodyum diyeti

Bu, şişmeyi kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Bu rahatsızlığı olan kişiler için doktorlar ayrıca ilaç önerebilir. Vücudunuz çok fazla sıvı tutuyorsa, boşaltmanız gerekir.

Tansiyon ilaçları

Tansiyon ilaçları, vücudunuzdaki şişmiş veya yırtılmış kan damarlarının neden olduğu kanamayı azaltabilir. Damarlar ciddi şekilde genişlerse ameliyat gerekebilir.

Antibiyotikler ve aşılar

Diğer enfeksiyonları önleyebilir ve tedavi edebilirler.

Doktorunuz toksin birikimini azaltmak için ilaçlar önerebilir. Karaciğerde iltihaplanma varsa, steroid almak yardımcı olabilir.

Doktor, sirozun bir komplikasyonu olan karaciğer kanserinin takibi ve erken teşhisi için düzenli muayene önerebilir.

Genellikle karaciğer sirozunun yol açtığı hasar geri döndürülemez, ancak üçte ikisi yok edilen veya alınan kişiler bile normal hayatlarına dönebilir. Siroza kronik hepatit neden oluyorsa, hasar erken tespit edilmeli ve enfeksiyon tedavi edilmelidir. Erken teşhis ve tedavi daha ciddi sorunları önleyebilir. Siroz teşhisi konan çoğu insan sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük edebilir.

Hasta obez veya diyabetik ise kan şekeri takip edilmelidir ve kilo kaybı karaciğer yağlanmasının neden olduğu hasarı azaltabilir. Hasar alkol bağımlılığından kaynaklanıyorsa, hemen içmeyi bırakarak sirozu daha sağlıklı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Karaciğer Nakli Ameliyatı

Siroz derecesi şiddetli ise, karaciğer nakli gerekebilir. Bu oldukça büyük ve uzun bir süreçtir. Ölen bir organ bağışçısından yeni bir karaciğer almak için bekleme listesinde olmanız gerekir. Ya da bazı insanlar karaciğerlerinin bir kısmını yaşayan bir insandan alabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*