Sigara Kullanımı Vücut Geliştirmede Sorun Oluşturur Mu?

vücut geliştirme, sigara kullanma ve vücut geliştirme, sigara kullanırken vücut gelişir mi

Sigara, özellikle kanser gibi, birçok ölümcül hastalığa neden olabilir. Sigara dumanındaki 4.000’den fazla kimyasal, vücudumuzda onarılamaz zararlara neden olabilir. Vücut geliştirme ve sporla uğraşanlar için ciddi bir tehdit oluşturan sigara, kısa sürede sağlıklı insanların bile vücut kimyasını bozabilir. Birçok zararlı etkisi olan sigara, kas gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Sigaranın içindeki kimyasallar sayesinde kan damarlarını daraltarak kaslara giden kan akışını azaltabilir ve ayrıca kas gelişimi için gerekli olan enerjiyi de yok edebilir. Tüm sporcular için tehlikeli olan sigara, 5 yıl sonra akciğerlerde, böbreklerde, kalpte, boğazda ve gözlerde onarılamaz hasarlara neden olabilir.vücut geliştirme, sigara kullanma ve vücut geliştirme, sigara kullanırken vücut gelişir mi

Sigaranın vücut geliştirmeye etkisi;

Vücuttaki emilimi azaltır… Normal hücre büyümesine müdahale eden sigara, egzersiz sırasında kullanacağınız performansı da düşürür. Araştırmalar, sigara içmenin vücudun oksijen ve besin emilimini de azalttığını göstermiştir. Spor yapsanız da yapmasanız da sigaranın vücudunuza ciddi zararlar verdiğini bilmelisiniz.

Kandaki oksijen seviyesini azaltır… Sigaraya bağlı olarak akciğer kapasitesinin azalması nedeniyle akciğerlerdeki oksijen miktarı da azalır. Gaz değişiminde bozulmaya neden olan bu durum, kandaki oksijen miktarını da azaltır. Ağır egzersizler ve squat gibi egzersizler yapan bir sporcu sigara içmeye devam ederse zorlanacaktır. Yorgunluk ve düşük performans, kandaki oksijen miktarı ile doğru orantılıdır.

Bu Performansı Düşürür… Vücut geliştirme antrenmanınız sırasında gösterdiğiniz performansı en üst düzeye çıkarmak için sporunuz için özel olarak tasarlanmış spor kıyafetleri seçmenizi öneririz. Performansınız, antrenmanınızın etkinliğini doğrudan etkiler. Bu durumda performansın düşmesi vücudunuzun gelişimini olumsuz etkileyecektir. Tüm kas hücrelerine zarar veren sigara, uzun egzersizler yapmanızı engeller. Zamanla, bu akciğerlerinizi yavaşlatır ve nefes darlığına neden olur.

Dayanıklılığı azaltır… Sigaradaki birçok kimyasaldan en tehlikelileri en fazla zarara neden olanlardır – 43. Bunlardan biri nikotindir. Merkezi sinir sistemini olumsuz etkileyen nikotin uyarıcı etkiye sahiptir. Kalp atış hızınızı ve nabzınızı etkileyen sigara, kalp atış hızınızı yaklaşık %30 oranında artırır.

Kandaki karbon monoksit içeriğini arttırır… Vücut geliştirme ile uğraşanlar için oksijen de önemlidir. Oksijen, kas gelişimi ve egzersiz sonrası kas iyileşmesi için temel yapılardan biri olan proteinin emilimi için gereklidir. Küçük kan damarlarını küçülten sigara, karbon monoksitin %15’inin kan dolaşımına geçmesine neden olur. Sporla uğraşanlar için bu son derece önemlidir.

Sigara gerçekten kasları eritir mi?

Tenis oynamanız veya koşmanız önemli değil; Sigaranın verimliliği azalttığını bilmelisiniz. Ayrıca vücuttaki oksijen ve enerji seviyesini düşüren sigaranın kasların zayıflamasına ve esnekliğini kaybetmesine neden olduğunu da varsayalım. Kas kasılmaları da antrenmanınızın etkinliğini azaltacaktır.

Kaslarda oksijen ve besin maddelerinin azalmasına neden olan sigara, kas protein sentezini etkiler. Bağışıklık sistemini zayıflattığı bilinen sigara, egzersiz sonrası kasların toparlanmasını da yavaşlatıyor. Ayrıca iştahı baskıladığı bilinen sigara nedeniyle beslenme düzeninizde dengesizlikler meydana gelebilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin de kas gelişimi için çok önemli olduğunu biliyoruz. Vücudunuzu geliştirmeye çalışıyorsanız, protein, vitamin ve mineraller açısından zengin bir diyet daha da önemlidir.

Sigara doğrudan kasları eritmezken kas gelişimini engeller. Kasların yeterli oksijen ve protein almasını engelleyen sigara içmek aynı zamanda kasların toparlanmasını da yavaşlatır. Yeterince kasılmayan kaslar egzersiz sırasında performansı düşürür. Tüm etkileri düşünüldüğünde, sporcu olsanız da olmasanız da sigara içmek insan vücudu için ölümcül olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*