SEZARYENDEN SONRA NORMAL DOĞUM OLABİLİR Mİ?

sezeryan ile doğum yapma, normal doğum yapma, sezeryan sonrası normal doğum

Sezaryen doğum son senelerde ülkemizde belki de gereğinden fazla popüler oldu ve birçok anne adayı bazen sağlık sorunlarından dolayı bazen de keyfi olarak sezaryen ile çocuk doğurmaktadır. Tabii ki bu doğum konusu beraberinde bazı soruları da beraberinde getirmektedir. Bu sorulardan en önemlisi sezaryenden sonra normal doğum olur mu sorusu olarak karşımıza çıkar ve doktorların bu soruya olan cevabı duruma göre değişmektedir.sezeryan ile doğum yapma, normal doğum yapma, sezeryan sonrası normal doğum

Türkiye’deki doğumların neredeyse yarıya yakın bir kısmı istatistiki olarak sezaryenle gerçekleşiyor. Bu doğumların bir kısmı bazen annede bazen ise bebekte karşılaşılan sağlık sorunlarından kaynaklandığı için ikinci gebelikte aynı sorunlarla karşılaşılması halinde yeniden sezaryen doğum tercih edilmek zorunda kalınmaktadır. Dolayısıyla ilk gebeliğinizde ortaya çıkan sorunlar konusunda doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmamalısınız ve ikinci doğumda benzer şeylerin gerçekleşmesi ihtimaline karşın gerekli önlemlerin alınmasını sağlayınız. Özellikle annenin sahip olduğu bazı kronik rahatsızlıklar daha gebeliğin başlangıcında sezaryenin kararının verilmesini gerektirebilir. Fakat her zaman aynı durum ortaya çıkmamakta ve bu durumda annenin ikinci gebeliğinde ise normal doğum yapması için gereken şartlar oluşabilir. Eğer ilk doğumda keyfi olarak acı çekmemek için sezaryen doğum yapıldıysa işiniz biraz daha kolaydır. Zira ilk sezaryen esnasında rahim duvarı üzerinde gerçekleştirilen kesiklerin üzerinden uzun bir zaman geçtiyse ve özellikle doku kendisini tamamen onaracak kadar zaman bulduysa normal doğum yapmanın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat bir iki sene bu iyileşme için yeterli değil ve genel olarak beş yıldan az bir zaman geçmişse normal doğum esnasında bu kesiğin yeniden açılması mümkündür.

Bilhassa da uzun süren doğumlarda ise rahim duvarındaki deformasyonların açılarak doğumu riske etmesi muhtemeldir. Çok ağır bir doğum geçirecek gibi görülebilen anneler doktorlarıyla iletişimde kalmaları gerekir ve doktorun normal doğum sürecinde bir risk görmesi halinde sezaryene başvurmasına izin vermeleri gerekir. Bu konuda size net bir öneri yapmamız mümkün değil çünkü her anne ve her doğumun kendine has bir yapısı vardır. Temel olarak doktorla sizin aranızdaki görüşmeler sezaryen sonrası normal doğum hakkında daha doğru karar verilmesini sağlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*