Sanayi Gelişimi ile Makinelerin Durumu

sanayi gelişimi, sanayi gelişimi ile makinelerin gelişi

Sanayinin gelişmesiyle birlikte makineler insan gücünün yerini almıştır. İnsan gücüyle az miktarda üretilebilen ürünler artık makineler ile daha kısa sürede daha çok üretilmektedir. Günümüzde makinelerin girmediği alan yok denecek kadar azdır. Etrafımızdaki hemen her şeyin bir makine oluşu, makinelerin hayatımızı ne denli kolaylaştırdığının kanıtıdır.sanayi gelişimi, sanayi gelişimi ile makinelerin gelişi

Sanayide kullanılan makinelerin geçen yıllar içerisinde gelişmesiyle birlikte hem kaliteli hem de daha çok ürün elde edilmeye başlanmıştır. Üretimde kullanılan bu makineler yenilenebilir parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar makinenin çalışmasını kolaylaştırırken aynı zamanda arıza durumlarında tüm makineyi kaldırıp atmaktansa ilgili arızalı parça makinenin ilgili biriminden çıkartılarak tamir edilir. Tamiri mümkün olmayan parçalar ise yenisi ile değiştirilir. Bu durum yeni makine almaya kıyasla oldukça fazla ekonomik ve kullanışlıdır.

Makinelerinin İhtiyaçları ve Hırdavat Sektörü

Sanayide kullanılan makinelerin parçalardan oluştuğunu söylemiştik. Arıza durumlarında ilgili birim makineden çıkartılarak tamir edilir ya da yenisi ile değiştirilir. Fabrikalarda en önemli iş üretim yapmak olduğundan makinelerin arıza yapması istenmez. Üretimin durmaması için arıza yapan makine parçasının derhal tamir edilmesi ya da yenisi ile değiştirilmesi zorunludur. Makinenin üretim yerine de bağlı olarak bu parçalar ya ithal edilmekte ya da ülkemizde üretilmektedir. Bu durumun sonucunda fabrikaların bu ihtiyaçlarını karşılayacak tedarik merkezleri oluşmuştur.

Hırdavat sektörü küçük bir vidadan devasa makine parçalarına kadar birçok ürün gamının bulunduğu sektördür. Hırdavatçılar; penseler, delme-kırma makineleri, testereler, ölçüm cihazları, iş güvenlik ürünleri, inşaat ürünleri, yapıştırıcılar, tekerlekler, tesisat malzemeleri ve hatta endüstriyel temizlik ekipmanlarını da içinde barındıran çok geniş kapsamlı tedarik sağlayan merkezlerdir.

Fabrikaların makinelerinde kullanılan parçaların sürekli yenilenmesi ve arızalarının giderilmesi durumlarında imdada hırdavatçılar yetişmektedir. Özellikle fabrika satın alma elemanlarının sürekli irtibatta olduğu hırdavatçılar vardır. Makine arızalarında ve fabrikanın her türlü ihtiyacında sipariş geçilerek tedarik sağlanır. Garanti kapsamındaki bu parçalar ve ürünlerin arızası ve değişimi hırdavatçılar tarafından sağlanır.

Fabrikalar, üretimde aksama yaşamamak ve fabrika ihtiyaçlarını sağlamak için hırdavatçılar ile iç içe çalışmaktadırlar. Bu kommensal etkileşim, fabrikaların ihtiyaçlarını karşılarken hırdavat sektörünün gelişmesi ve değişen sanayi koşullarına kendini adapte etmesine yardımcı olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*