Sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verilir?

kilo verme, hızlı kilo verme, nasıl kilo verilir

Fazla kilolu kişilerde sağlıklı kilo vermeye odaklanmalıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye, kas kaybına neden olmadan yağlardan kilo vermeye, süreç boyunca metabolik yavaşlamayı en aza indirmeye, vitamin ve mineral eksikliklerini önlemeye özen gösterilmelidir. Bunu yapmanın en iyi yolu bir diyetisyene danışmak ve kişiselleştirilmiş bir diyet listesi oluşturarak kilo verme sürecinizi başlatmaktır. 5-10 kg’dan hafif ve orta derecede obez kişiler, dengeli ve sağlıklı bir diyet uygulayarak, yiyecek porsiyonlarını azaltarak ve evde egzersiz yaparak kilo verebilirler. Kilo vermeye karar verirken, insanlar önce ideal kilolarını bulmalı ve bu hedefi kendileri için belirlemelidir.kilo verme, hızlı kilo verme, nasıl kilo verilir

Çok zayıf olmak obezite gibi sağlıksız bir durum olduğu için ideal kilonuzu doğru bir şekilde belirlemek çok önemlidir. Daha sonra düzeltilmesi ve ele alınması gereken beslenme sorunlarını belirleyebilirsiniz. Diyetiniz dengeli bir süt ve yiyecekler, kırmızı ve beyaz etler, yumurtalar, baklagiller, sebzeler ve meyveler, tahıllar ve yağlar içermeli, herhangi bir yiyecek grubundan kaçınmalı ve diğer yiyecek gruplarından kaçınmalıdır. Ancak metabolizma hızının yavaşlamasını önlemek için açlıktan ölmemeli, az ve sık öğünlere göre günde 3 ana öğüne ek olarak günde 3 ara öğün vermelidir. Sağlıklı, yüksek hacimli, düşük kalorili yiyeceklerin yanı sıra kan şekerinizi dengede tutan ve uzun süre yedikten sonra tok hissedeceğiniz tam tahılları seçin.

Nasıl hızlı kilo verilir?

Kilo verme sürecine başlayan pek çok kişinin ilgisini çeken konular arasında hızlı kilo verme, evde hızlı kilo verme gibi soruların cevapları bulunuyor. Ancak sağlıklı kilo verme süreci sabır ve çaba gerektirir. Olumsuz sağlık etkilerine ek olarak, çok hızlı kilo kaybı genellikle ileride kaybedilen kilonun geri kazanılmasına yol açar. Öncelikle sağlığı korumak için nasıl hızlı kilo verilir sorusuna değil, sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verilir sorusuna cevap vermeye odaklanmalı ve ardından verilen kilonun tutarlılığını sağlamalıdır. İdeal kilo verme oranı haftada 1–1,5 kg’dır. Bu süreci devam ettirmek için düzenli egzersiz yapmak da çok önemlidir. Haftada en az 3 gün fitness egzersizleri veya yüzme, koşu ve tempolu yürüyüş gibi çeşitli egzersizler yapmak, enerji harcamasını artırarak kilo vermeyi destekler. Aynı zamanda kas kütlesi egzersizle güçlendirilip korunduğu için kilo kaybının ağırlıklı olarak yağ olacağı garanti edilir. Özellikle kilo verdikten sonra sarkma ve bölgesel yağlanma gibi risklere karşı alabileceğiniz en etkili önlem budur. Kahvaltı, şekersiz çay veya süt, haşlanmış yumurta ve mevsim sebzeleri gibi yiyecekleri içerebilir. Öğle ve akşam yemeklerinde az yağla pişirilmiş sebze yemekleri, kepçeyi geçmeyen çorbalar, ızgara veya haşlama gibi yöntemlerle hazırlanmış et, tavuk veya balık, yoğurt ve tam tahıllar ölçülü olarak dahil edilebilir. Meyve ve süt gibi yiyecekler ara öğünlerle yenebilir. Böylece dengeli ama dengeli bir yemek planı oluşturarak ayda yaklaşık 4-6 kilo verebilirsiniz. Düzenli egzersiz de bu plana dahil edilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*