Saçlara Uygulanan İşlem İle İlgili Yanlışlıklar Nelerdir?

saç bakımındaki hatalar, saça uygulanan hatalı işlemler, saç bakımındaki hatalı uygulamalar

Saçlardan yükselen bu buhar kimi zamanlarda saçlarınıza fön çekerken de dikkatinizi çekmiştir ki fön saçlarınıza en büyük zararı veren saç şekillendirme yöntemidir. Bu maalesef ki saçlarınızın yanmak üzere olduğunun işaret ediyor. Devamında ise saçlarınız fiziksel olarak yanmasa bile mutlaka içsel bir zarara uğrar. Bu durumun neticesinde de canlılığını kaybetmiş ve keçeleşmiş bir saç ile baş başa kalmanız muhtemeldir. Saçlara en fazla 150 dereceye kadar ısı uyguladığınız takdirde haftada 3 sefere kadar bu işlemi uygulamanızda herhangi bir sakınca bulunmaz. Fakat bu işlemi yaparken de saçlarınızı mutlaka ısıdan koruyucu spreyler ile beslemeli ve canlılığını kaybetmemesi adına doğal saç bakım yağları ile saç bakımınızı yapınız. Doğal saç bakım yağları saçlarınızın kaybolan parıltısı yeniden kazandırmak için adeta bir mucize sunuyor.saç bakımındaki hatalar, saça uygulanan hatalı işlemler, saç bakımındaki hatalı uygulamalar

Duş Esnasında Saça Zarar Veren Alışkanlıklarımız

Saçlara zarar veren bir diğer alışkanlık ise duş sırasında ve sonrasında yapılan yanlış uygulamaların yapılmasıdır. Duş sırasında yapılan en büyük yanlışlık saçlar şampuanlanırken saç derisine parmak uçları ile değil tırnaklar ile masaj yapılmasıdır. Bu esnada sanki daha temiz olacakmış gibi bir his uyansa da aslında saç derisine çok büyük zarar verilir ve saç dökülmeleri baş göstermeye başlar. Ayrıca çok sıcak su ile duş almak da saçlara zarar veriyor. Ayrıca sıcak su ile yıkanma sonucunda saçlar matlaşır ve güçsüzleşmesine sebep olur. Bunun dışında duş sonrası yapılan yanlışlıklardan birisi ise saç tarama şekilleridir. Saçlar ıslakken taranmaz sözü ise koca bir şehir efsanesi diyebiliriz. Çünkü saçlar kuruduktan sonra daha çok karışır ve sertleşmektedirler. Bunun yerine saçların bir havlu ile fazla suyu alındıktan sonra yavaşça ve nazik hareketler ile önce uçlardan daha sonra köklere doğru saçlar açılır ve taranması gerçekleşir. Bu şekilde kuruduğunda herhangi bir karışıklık ve kopma da söz konusu olmaz.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Nelerdir?

Saçlar yalnızca dışarıdan yapılan yanlış uygulamalardan dolayı zarar görmemektedirler. Aksine daha çok yenilip içilen bazı şeylerden de zarar görüyorlar. Bunlardan ilki elbette ki su tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Günde en az 2 litre su içildiği takdirde saçlar hem çok daha hızlı uzar hem de çok daha sağlıklı ve gür olmaktadırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*