Saç Dökülmesi ve Pygeum Bitkisinin Etkisi

saç dökülmesi, saç dökülmesi tedavisi, pygeum saç dökülmesine etkisi

Pygeum, Avrupa’da sıklıkla prostat büyümesi belirtirlini rahatlatmak ve saç dökülmesi için kullanılmaktadır. Pygeumun prostat tedavisinde kullanımı için klinik destek çalışmaları var iken saç dökülmesi için klinik çalışma yapılmamıştır.

Pygeum Nedir?

Pygeum, Afrika’da yetişen bir ağaçtır. Pygeum Afrika erik ağacı olarak bilirnir ve ağaç 150 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir. Sık hasta nedeni ile nesli tükenme tehlikesine girmiştir ve koruma altına alınmıştır. Tıbbi amaçlar için ağacın kabuğu kullanılmaktadır.saç dökülmesi, saç dökülmesi tedavisi, pygeum saç dökülmesine etkisi

Saç Dökülmesi ve Prostat Büyümesi

Prostat büyümesi ve saç dökülmesindeki ilişki testosteron hormonuna bağlıdır. Testosteron 5-alfa-redüktaz enzimi tip 2 denilen bir enzim ile daha aktif formu olan dihidrotestosterona dönüşür. Dihidrotestosteron (DHT), prostat büyümesinde rol alır. Çünkü prostat hücreleri testosteron ile büyüme gösteriri. DHT aynı zamanda saç dökülmesinde de rol oynar. Prostat büyümesi tedavisinde kullanılan finasterid (Proscar 5mg) testosteronun dihidro testosterona dönüşümünü engeller. Saç dökülmesi için de Proscar 1 mg tabletler kullanılmaktadır.

Kullanımı ve Güvenilirlik

Pygeum nadiren de olsa hafif mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir. Pygeum 5-alfa-redüktaz enzimini inhibe eder. Prostat tedavisinde kullanılan dozu günlük 25mg ile 200 mg arasında değişmektedir. Ama saç dökülmesi ile ilgili olarak net bir kullanım dozu ve güvenliğine dair klinik çalışmalar yapılmamıştır. Bu nedenle pygeum kullanacak iseniz doktora mutlaka danışın.

Sizde pek çok kadın gibi uzun saçlara sahip olmak istiyorsanız saçlarınızın uzamasını beklemek yerine evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir saç maskesi ile bu süreci hızlandırabilirsiniz. Mutfağınızda rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerle hazırlayabileceğiniz susam otu maskesi sayesinde saçlarınızın uzama sürecini kısaltabilir ve pırıltılı saçlara sahip olabilirsiniz.

Susam Otu Maskesi

Gereken Malzemeler:

-1 adet yumurta sarısı

-1 yemek kaşığı susam otu

-1 yemek kaşığı çörek otu yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Derin bir kabın içine 1 adet yumurta sarısını, 1 yemek kaşığı susam otunu ve 1 yemek kaşığı çörek otunu koyup iyice karıştırın. Hazırladığınız saç maskesini masaj yaparak saçlarınıza yedirin. Susam otu maskesinin etkisini gösterebilmesi için saçlarınızda 10 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Saçlarınızı yıkayarak saç maskesini arındırabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayarak hem saç bakımınızı gerçekleştirebilir hem de uzun saçlara sahip olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*