Rahim yaraları belirtileri nelerdir?

rahim yarası, rahim yarası belirtileri, rahim yarası tedavisi

Rahim ağzı yarasının (servist) kendine has bir belirtisi olmadığı için maalesef teşhisi biraz zordur. Genelde jinekolojik muayeneye gidildiğinde tesadüfen fark edilir. Tabi rahim yarasının teşhisini yapabilecek jinekoloğunda biraz tecrübeli olması gerekmektedir. Bunların dışında kişinin kendi rahim yarasını kontrol etmek isterse verilebilecek tavsiyeler şunlardır. Kişi adet kanamasının bitişini takip eden dönemde vajinal akıntısını kontrol etmelidir. Bu dönemde oluşan vajinal akıntılar serviks belirtisi olarak gösterilebilir. Vajinal akıntı dışındaki belirtiler ise kasıklarda ağrı, aşırı derecede vajinal kanama, ilişki sırasında meydana gelen kanamalar, idrar yapma esnasında yanma ve bel ağrılarıdır. Bu verilen belirtilerin hiçbiri kişide görünmüyor ise hasta olmadığı kanısına varılmamalıdır. Çünkü hafif vakalarda bu belirtiler kendini her zaman göstermese de ilerlemiş rahim ağzı yaralarında kötü kokulu ve iltihaplı bir akıntı çıkmaktadır.rahim yarası, rahim yarası belirtileri, rahim yarası tedavisi

Rahim yarası hastalığı nasıl anlaşılır?
Sadece standart olarak yapılabilecek bir jinekolojik bir muayene bile servikis ile ilgili fikir verebilir. Jinekolojik muayene esnasında rahim yarası teşhisi konulabilmesi için en büyük ipucu kadın cinsel organındaki iç epitelin dışarı taşması durumudur. Bunun yanında vajinal iltihaplarda en büyük göstergelerdendir. İltihaplanmanın olmasının nedeni ise vücudun yaralara karşı savunma mekanizması oluşturmasıdır.

Rahim yarası tedavisi
Eğer serviks çok ilerlememiş ve rahim yarası büyümemiş ise antibiyotikler ile enfeksiyon kurutulabilir. Fakat rahim yarası tanısı ve tedavisine geç başlanmış ise rahim üzerinde yara nedeniyle oluşan kitlenin temizlenmesi için ufak çaplı da olsa cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahale esnasında en sık kullanılan operasyonlar ise yakma, dondurma ve lazer tedavisidir. Her 3 yöntemde de amaç iltihaplı dokunun öldürülmesi ve yok edilmesidir.

Rahim yaralarından nasıl korunur?
Rahim yarası (serviks) hastalığından korunmak için bazı basit önlemler yeterlidir. Sıralayacak olursak

  • Tuvalet temizliğine dikkat edin.
  • Emin olmadığınız partnerlerle ilişkiye girmeyiniz. Şüpheli beraberliklere prezervatif kullanmak en güvenilir tercih olacaktır.
  • Cinsel organın içini kesinlikle sabun veya kimyasal bir madde ile temizlemeyiniz. Çünkü vajen ortamın kendine has sıvısı ile oluşmuş bir ortamı vardır.
  • İç çamaşırınızı sık değiştirin. Pamuklu tercih edin.
  • Eğer vajinal akıntınız var ise kesinlikle muayenenizi geciktirmeyin. Hastalık belirtisi olmasa dahi periyodik olarak düzenli şekilde jinekolojik muayeneyi şiddetle tavsiye ediyoruz.
  • Kokulu tampon, ped gibi cinsel organ sinirlerini aşırı uyarıcı ürünler kullanmayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*