Pratik Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

buzdolabı temizliğinin pratik yolları, pratik buzdolabı temizliği, buzdolabı temizleme yolları

Buzdolabı temizliğinde, raflara bulaşmış olan süt lekeleri ile yiyecek artıkları, biriken kalıntılardan kurtulmak gerekiyor. Ancak çok zevkli işler olduğunu söyleyemeyiz. Yöntemini bilmeyince, buzdolabı temizliği gibi detay isteyen işler oldukça fazla zaman alabilir. İşte size buzdolabı temizlerken işe yarayacak pratik ve etkili yöntemler;

  1. Buzdolabının İçini Boşaltmak

Temizliğe başlanılmadan önce buzdolabının fişini çektiğinizden emin olunması gerekir. Eğer buzdolabınızda buzlanma sorunu yaşıyorsanız, erimesini de bekleyin. Buzlar tamamen eridikten sonra temizleme işlemine başlamalısınız. Buzdolabının içi boş olduğunda, etkili temizlik yapmanız daha kolay olur.buzdolabı temizliğinin pratik yolları, pratik buzdolabı temizliği, buzdolabı temizleme yolları

  1. Eleme Yapılması

Düzenli olarak yapılan buzdolabı temizliğinde en iyi olan kısım, tamamen unuttuğumuz ya da yerleştirilme şekli yüzünden görmekte zorlandığımız gıdalar, akan ve ya pakette zarar gören besinler ve son kullanma tarihi geçmiş ürünler yeniden gözden geçirilmeli. Kurtarılacak olanlar değerlendirilir; tekrar kavanoz ya da paketlere koyabilirsiniz. Hiç kimse mutfakta bulunan gıdaları gerçekten emin olmadan atmak istememekle birlikte, bu ‘israf etmek’ olarak adlandırılmaktadır. Ancak son kullanma tarihi geçmiş, zarar görmüş besinler derhal atılması gerekir. Bozulmuş olan, bir şekilde buzdolabının içine dökülen ve ya akan tüm gıdalar, zamanla daha da deforme olarak hem kötü kokulara sebep olacak hem de sağlık açısından risk oluşturur.

  1. Parçaları Çıkarın

Bu aşamada buzdolabının içinde bulunan tüm parçalar ayrılması gerekir. Örneğin sebzelikler, raflar, çekmeceler ve yumurta kapları çıkartınız. Hemen hemen bütün buzdolabı modellerinde içerideki bölümler çıkarılabilir parçalardan oluşur. Rafları içeriden çıkarmadığınız takdirde tüm noktalara ve bölümlere ulaşmak fiziksek olarak sizi zorlayabilir. Özetle; etkili ve derinlemesine bir temizlik için en iyi yöntem tüm parçaları buzdolabından dışarıya çıkarmanız gereklidir.

  1. Hijyen Sağlanması

Bütün gıdalar ve buzdolabının içerisindeki parçalar dışarıya çıkarıldıktan sonra, bozuk gıdalar ve güvenli gıdalar elemesini tamamlayarak, hijyen sağlama bölümüne geçmelisiniz. Buzdolabının çekmeceler, raflar ve diğer bölümleri çoğunlukla bulaşık makinesine sığacak formda olmaz. Bu sebeple buzdolabınızın iç kısım parçalarını mutlaka elinizde yıkayın. Buzdolabınızı temizlerken kimyasallar ya da sabun gibi malzemeler kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak dolap içinde aşındırıcı yoğun kimyasallar kullanmamanızı öneriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*