Peketaryen Beslenme Nasıldır?

peketaryen nedir, peketaryen beslenme nedir, peketaryen beslenme nasıl olmalı

Vejetaryen beslenmenin bir diğer türü olan pesketaryen diyetini genel hatlarıyla tanımlayacak olursak; Balık ve diğer su ürünleri tüketen, kırmızı ve beyaz etlerden uzak durarak sebze tüketimini artıran bir diyettir. Pesketaryayı vejetaryen beslenmeden ayıran en önemli özellik balık ve deniz ürünleri tüketimidir. Kısacası Peskataryalı balık ve deniz ürünleri dışında hiçbir hayvanı yemez. Son yıllarda daha yaygın hale gelen pesketaryen diyeti; Sağlığı korumak, çevreye duyarlı olmak, kronik hastalık riskini en aza indirmek veya bazı sağlık sorunlarını tedavi etmek tercih edilebilir. Pesketaryanlar, etten kaçınmanın neden olduğu protein eksikliğini deniz ürünleri ile kapatabilirler. Bu diyet tahıllar, kabuklu yemişler, baklagiller ve sağlıklı yağlar içeren bitki bazlı bir diyete dayanmaktadır. Ana protein kaynağı balık ve deniz ürünleridir.peketaryen nedir, peketaryen beslenme nedir, peketaryen beslenme nasıl olmalı

Peskatarya Diyeti nedir?

Fasulye, mercimek, tofu ve humus da dahil olmak üzere diğer baklagilleri içeren peskatarya diyetinde tam tahıllar ve tahıllar da yaygındır. Kenevir, chia tohumu, keten tohumu, fındık, meyve ve tüm sebzelerin yanı sıra balık, kabuklu deniz ürünleri ve yumurta yiyebilirsiniz.

Balık ve deniz ürünleri dışında et yemeyen bu diyet insan sağlığına da oldukça faydalıdır. Özellikle vejetaryenler için balık gibi sağlıklı besinleri diyetlerine eklemek son derece önemlidir. Bu, et yemediğimiz takdirde vücudumuzun mahrum kaldığı birçok değeri tamamlamak için harika bir seçenektir. Deniz ürünleri ve balık çeşitlerinin düzenli kullanımı nedeniyle ciddi protein kayıpları oluşmayacaktır. Diğer et gruplarında bu değerler bulunduğundan B12 vitamini, çinko ve kalsiyum değerlerinde hafif bir düşüş olabilir.

peskatarya diyeti; Tüm yeşilliklerin P’sinden, karbonhidrat ve tahılların %’inden, balık ve deniz ürünlerinin %’inden oluşur. Ağırlıklı olarak sebze ve balık tüketen peskatarya diyeti, omega-3 açısından oldukça zengindir. Bu nedenle sağlığımıza birçok fayda sağlar.

Pesketaryen beslenmenin sağlığımıza faydaları;

Sık ve düzenli balık tüketimi ile kanser riski en aza indirilir,

Pesketaryen diyetinde neredeyse olmayan eklem problemlerini ve eklem iltihabını azaltabilir,

Hem hormonlar hem de ruh hali üzerinde olumlu etkisi vardır,

Ağırlıklı olarak sebze ve balıkla beslendiği için yağ yakımını hızlandırabilir,

Omega-2 desteği sayesinde diyabet ve insülin direnci riski azalır,

Bu, kırmızı et yemekten kaynaklanabilecek kalp hastalığı ve kolesterol riskini en aza indirebilir.

Düzenli balık tüketimi nedeniyle; sağlıklı yağlar, vitaminler, omega-3, fosfor gibi vücudumuz için önemli olan minerallerin eksikliği yoktur,

Balık ve deniz ürünleri dışında başka hiçbir hayvan yenmediğinden, diğer kara hayvanlarının hayatta kalma şansı daha yüksektir.

Araştırmalar, minnowların daha az kalori tükettiğini ve kırmızı et tüketenlere göre daha az vücut ağırlığına sahip olduğunu göstermiştir.

Bu Kırmızı Etsiz Diyet İle Hipertansiyona Karşı Koruyun.

Pankreas kanseri ve meme kanseri gibi hastalıklar, yaygın amino asitleri içeren besinler tüketilerek önlenebilir,

Pesketaryen diyeti, hamilelik sırasında beyin ve retina hücrelerinin gelişimi için büyük faydalar sağlar.

İyot, çinko, potasyum, fosfor, B12 ve D vitamini sık deniz ürünleri tüketimi ile alındığından kemik sağlığını korur,

Pesketaryen beslenme ile kas dokusunu korumanın yanı sıra egzersiz sonrası kas ağrılarını da giderir.

Daha fazla C ve E vitamini tüketmek ve antioksidan içeren yiyecekleri seçmek de kilo vermenize yardımcı olabilir. Pesketaryen diyeti ile de mevcut kilonuzu koruyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*