Parke Cilalama Nasıl Yapılır?

parke cilalama işlemi, parke nasıl cilalanır, parke cilası yapma

Yaşam alanlarımızı daha yaşanabilir hale getirmek için evlerimizde kullandığımız her bir eşyayı özel olarak seçer ve kullanırız. Yaşam alanlarımızda yer alan parkeler şık ve güzel durması yaşam alanlarımıza ayrı bir ambiyans katmaktadır. Ancak zaman içerisinde parkeler de diğer eşyalarımız gibi eskiyebiliyor ve canlılıklarını yitirebiliyor. Bu gibi durumlarda yaşam alanlarımızın daha güzel ve yaşanabilir olması için parkelerimizin cilalanma işlemini yapabiliriz. Bu hizmeti veren kurumsal firmalar mevcut olup, cilalama işlemini kendi imkanlarımız ile de yapabiliriz. Parke cilalama yaparken bu işlemin üç farklı aşaması mevcuttur.parke cilalama işlemi, parke nasıl cilalanır,  parke cilası yapma

Parke Cilalama Aşamaları Nelerdir?

  • Öncelikle parkenin iyice temizlenmesi gerekiyor.
  • Temizlik sonrasında ise parkelerin zımpara yapılma işlemine geçilmektedir.
  • Bu işlemlerin sonrasında ise son olarak dikkatli bir şekilde parkelerin cilalama işlemleri yapılmaktadır.

Parkelerin cilalanması için bu aşamaların eksiksiz ve titiz bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Eğer parke cilalama öncesinde temizlemenin iyi şekilde yapılmaması cilalama da ve zımparada istediğimiz verimi alamayız. Parke öncelikle kirlerinden ve tozlarından arındırılması gerekiyor. Ilık bir su ile güzelce parkenin temizlemesini yaparak zımpara işlemine geçebiliriz. Zımparayı el kuvveti ile yapabildiğimiz gibi makine yardımı ile de yapabiliriz. Zımpara yaparken hangi derinlikte zımpara yapmak istiyorsak ona uygun olarak zımpara alabiliriz. Bu sayede zımparanın daha kaliteli bir şekilde olmasını sağlarız. Zımpara yaptıktan sonra parkelerin ahşabını görmemiz ve hissetmemiz gerekiyor. Eğer belirli yerlerde önceden kalma cilalar olursa parke kaliteli ve güzel bir şekilde cilalanamaz.

Son olarak da cilalama işlemine geçeriz. Cilalama işlemine geçtiğimizde burada oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. Cilalının kıvamı oldukça önemli olup, ne çok sıvı ne de çok katı olması gerekiyor. Eğer cila sıvı olursa istediğimiz kalitede cila olmaz ya da kalın olursa kaliteli olmaz ve hoş bir görünüm sunmaz. Bu nedenle cilanın kıvamı akışkan olmalı ve bu kıvamda parkelerin cila yapılması gerekiyor.

Cila Sonrası Bekleme Süresi Nedir?

Cila uygulamasını parkeleri yapmak zahmetli ve uğraştırıcı bir iştir. Özellikle macun cilalarını tercih ederek bunları kullanmak parkelere yapacağımız cila uygulamasını oldukça zorlaştıracaktır. Bu nedenle sıvı cilaları tercih etmek yarar vardır. Kaliteli cila tercih ederek parkelerin parlak ve güzel görünmesini sağlamak mümkündür. Bekleme süresi ise cilanın sürülme kalınlığına göre değişiklik göstermektedir. Ortalama cilanın kuruması için beklenecek sürenin en az 24 saat olmasına dikkat edin. Kurumuş gibi görünse de cilaların kaliteli bir şekilde parkeye adapte olması ortalama 24 saati alacaktır.

Sizde yaşam alanlarınızda kullandığınız parkelerin daha güzel ve yeni görünmesini isterseniz, cilalama işlemi ile bunu kendinizde başarabilirsiniz. Üstelik parkelerin temizlenmesi, zımpara yapılması ve cilalanması gibi basit üç aşama ile sizde kolayca parkelerinizi cilalayarak yeni görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*