Panik atak belirtileri neler olabilir?

panik atak, göğüs ağrısı, çarpıntı

Panik atak çağımızın en büyük psikolojik rahatsızlıklarının başında gelir. Çünkü kişiler gerçekte panik atak mı yoksa bir kalp hastalığı belirtisi mi olduğunu birbirinden ayırmakta çok zorlanırlar ve  özellikle endişeye kapılmaktadırlar. Panik atak belirtileriyle kalp rahatsızlığı belirtileri birbirine benzediğinden dolayı çoğu zaman kişiler korku duymaktadır. Aşağıdaki testte belirttiğimiz sorulara Evet ve ya hayır şeklinde kendi kendinize cevap verin ve gerçekten panik atak mı yoksa başka bir rahatsızlık mı kolaylıkla öğrenin.

 1. panik atak, göğüs ağrısı, çarpıntıÇarpıntı hissi var mı?
 2. Nefes almakta zorlanıyor musunuz?
 3. Aşırı terleme oluyor mu?
 4. Göğüs ağrısı oluyor mu?
 5. Kontrolü kaybedeceğinizi ve delireceğinizi hissediyormuş gibi oluyor mu?
 6. Mide bulantısı hissediyor musunuz?
 7. Ölüm hissi var mı?
 8. Ellerde hissizlik oluşuyor mu?
 9. Ellerde uyuşma oluşuyor mu?
 10. Sıcak basması terleme oluyor mu?
 • Anket sorularına verdiğiniz cevapların genelinde Evet’leriniz fazla ise bazı zamanlar yaşadığınız bu bedensel belirtilerden ötürü kalp hastası olduğunuzu düşünüyor olunabilir. Ölüm hissi, göğüs ağrısı, çarpıntı insanlarda bu kaygıların oluşmasına sebep olmaktadır. Ne var ki bu endişelerden dolayı bir doktora gittiğinizde size gerekli tetkikler yapılıp herhangi bir kalp rahatsızlığınız olmadığını söylüyorsa, bu durumda psikolojik olarak bir rahatsızlık olabileceğinden şüphelenilmesi gerekir. Bu belirtiler her ne kadar kalp hastalığı belirtileri gibi görünse de tetkikler sonucunda bunların panik atak belirtileri olduğu anlaşılır ve sonrasında doktorunuz size panik atak olduğunu söylediğinde vakit kaybetmeden bir psikiyatri uzmanına muayene olunması gerekir.
 • Anket sorularına verdiğiniz cevapların genelinde Hayır’larınız fazla ise bu belirtiler psikolojik değildirler. Çoğu insan bazı zamanlar kalbinin hızlı çarptığını, nefes almakta zorlandığını söyler ve bu belirtiler bir araya gelip endişe verici boyutlara varmamaktadır. Hızlıca geçiyorsa korkmanıza gerek bulunmuyor. Eğer 40’lı yaşların üzerinde iseniz ve bu şikayetler uzun süre devam ediyor ve fiziksel olarak rahatsızlık veriyorsa o an bir dahiliye uzmanına muayene olmanızda yarar bulunuyor. Eğer yaşınız genç ve sağlıklı bir yapınız varsa, endişelenmenize gerek yoktur. Genelde bu duyguları yaşarız ve önemsemediğimiz de ortadan kaybolmaktadırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*