Paintball Oyun Kuralları Nelerdir?

Paintball; kişilerin takim halinde ya da bireysel olarak karsı takimin oyuncularını yenmek için birbirlerini özel olarak üretilmiş olan boya tabancaları ile vurarak oynayabildikleri bir strateji oyunudur. Paintball tabancalarının mermileri suda çözünebilen gıda boyaları kapsüllerinden oluşmaktadır. Bu sebeple doğaya ve kişiye zararı olmadan güven içerisinde oynanılan bir oyundur. Ülkemizde oldukça yeni tanınmaya başlayan paitball kısa sürede ilgi görmeye başlamıştır. Özellikle strateji geliştirilerek doğal ortamlarda oynanması oyunu çekici hale getirmektedir. Daha çok grup halinde oynanmaktadır. Oyunun amacı takim oyuncularına verilen senaryoların basarîli bir şekilde oynanmasıdır. Strateji içerikli oyunlar özellikle sanal ortamda daha çok görülmektedir. Ancak paintball spor oyununun keşfedilmesi ile sadece sanal ortamda değil doğal olarak oluşturulan paintball oyun platformlarında da keyifli bir şekilde oynanması mümkün hale gelmektedir.paintball kuralları, paintball oyunu, paintball oyunu kuralı

Paintball oynamak ayrı bir keyif verirken ayni zamanda kişinin karar verme yetisini, strateji geliştirmesini, grup halinde plan yapmasına, koordinasyon kurması gibi kişisel olarak gelişime de katlıda bulunmaktadır. Bu sebeplerden ötürü paintball birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle gelişme cağındaki çocukların kişisel ve fiziksel gelişimleri için oldukça faydalı bir spor oyunudur. Paintball oyununu oynayabilmek için bir sektör üzerine acilmiş olan birçok firma özel doğal alanlar oluşturmaktadırlar. Paintball oyunu için farklı büyüklükle oyun alanları ülkemizde mevcuttur. Oyun alanları oldukça gösterişli bir şekilde dizayn edilerek oyuncuların sayısına göre de büyüklükleri belirlenmektedir. Yani paintball oyununu minimum 8-10 kişi oynayabilirken 50 kişilik oyuncu sayısına kadarda çıkabilmektedir. Bu yüzden oyun alanlarda oyuncuların sayısına göre belirlenmektedir. Doğal ortamda strateji geliştirilerek oynanılan paintball oyunun bazı kuralları bulunmaktadır.

Boya tabancaları ve mermiler özel olarak üretilmiş kişiye ve doğaya herhangi bir zarar vermeden rahatlıkla oynanmaktadır. Fakat yine de bazı güvenlik önlemleri alınarak oynanılan bir oyundur. Temel olarak kurallarından bahsetmek gerekirse su kuralları sıralayabiliriz.

1) öncelikle sağlık acısından herhangi bir tehlikenin olmaması gereklidir.

2) çocukların 3 yaşın altında oyunu oynayabilmesi sakıncalıdır. Büyükler için ise herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir.

3) firma tarafından verilen oyun kıyafetlerinin giyilmesi zorunludur. Bu kıyafetler; özel korumalı maske eldiven gibi güvenlik kıyafetleridir.

Painball oyununun kuralları

1) boya topları ile vurulan oyuncu “vuruldum”, vurduğunuz oyuncuyu gördüğünüzde de “vurdum” diye belirtmesi gerekir. Aksi takdirde ceza puanı almak zorunda kalırsınız.

2) oyun sırasında karşılaşılan problemler oluştuğunda “kontrol” diyerek hakemden yardım almalıdır.

3) güvenlik bantları çevrelenmiş alanın dışına çıkılması yasaktır. Çıktıkları takdirde oyun dışı kalmış olurlar.

4) oyum dışı kalan oyuncular oynayan oyunculara sözle veya hareketlerle herhangi bir bilgi veremezler.

5) oyuncular birbirlerine 7 m den yakin güvenlik sebebiyle atış yapamazlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*