Ofis raf modelleri nelerdir?

ofis raf modelleri, ofis raf modeli tercihi, ofisler için raf tercihinde bulunma

İş hayatının organize bir şekilde yürümesi için ofis mekanları hayatımızda önemli bir yer kaplar. Ofisler, parçalı işleri tek bir çekirdek yönetim merkezinde toplar. Bu yüzden ofis işyerleri, yönetim kadrosunun buluştuğu ve işlerin koordine şekilde yürütüldüğü çalışma ortamıdır. Bu çalışma ortamında en önemli unsurlardan biri evrakların saklanması konusudur. Bütün bilgileri bilgisayarda depolama imkanımız olsa da, birçok evrak ve yazışmalarımız evrak üzerinden yapılır. Yazıya dökülmüş iş hayatına ilişkin evrakları saklayıp muhafaza etmek ve zamanı gelince kolayca ulaşmak için depolanması gerekir. İşte bu depolama işleminin çok önemli kısmını raf sistemleri altında yapılır. Raf sistemlerinin önemli bir kısmını da ofis raf modelleri oluşturur.ofis raf modelleri, ofis raf modeli tercihi, ofisler için raf tercihinde bulunma

Ofis raf modelleri başta ofisler, mağazalar, mimarlık gibi proje üreten serbest meslek işyerleri, kamu kurumları gibi geniş bir yelpazede kullanım alanı bulmaktadır.

Şimdi, ofis raf modellerini bir arada toplayan ofis raf sistemlerine kısaca bakalım. Ofis raf sistemlerinin en yaygın olduğu alan arşiv ve depolama alanlarıdır. Burada kullanılan ofis raf modellerine ‘arşiv ve depo raf sistemleri’ denir. Arşiv ve depo rafları daha çok kamu kurumlarında ve kurumsal yapısı olan özel şirketlerde kullanılır. Buradaki ofis raf sistemleri sayesinde, önemli bilgi içeren evrak ve klasörler düzenli bir şekilde muhafaza edilmiş olur. Bu raf sistemi sayesinde yığılmış evraklar sınıflandırılıp kolayca ulaşılabilir. Ayrıca işyerinde zaman ve mekan tasarrufu sağlar. Bu ofis raf modelleri kolayca taşınabilir ve gittiği yere kolayca monte edilebilir.

Diğer ofis raf model sistemi ‘asma kat raf sistemi’dir. Bu sistemlerde ofis deposunun tüm yüksekliği kullanılır. Raf ayaklıkları sayesinde raf sistemi platformu oluşturulur. Farklı ölçülerde yapılabilir ve diğer raf sistemleriyle birlikte kullanılma imkanına sahiptir.

Ofis raf modellerinin kullanıldığı diğer bir  sistem ‘raylı arşiv ve depo raf sistemleri’dir. Bunları çok geniş evrak depolama ihtiyacı duyan firmalar ya da yer imkanı sıkıntısı çeken firmalar kullanır. Gövdedeki direksiyonlarla kolayca manevra yapabilir. Böylece açılıp kapanan gruplar oluşturabilir. Diğer sistemlere göre %60 yer tasarrufu sağlar. Kilit mekanizması sayesinde bu raf grupları kilitlenebilir. Bu yöntemle yangın gibi tehlikeli zamanlarda evrakların güvence altına alınması sağlanır.

Bunlar dışında daha çok gıda firmaları için paslanmaz ofis raf modelleri vardır. Çevreyi de koruyan paslanmaz raf sistemleri, ofis evraklarından çok gıda maddelerinin depolanmasına uygundur. Bu raflarda duran gıda maddeleri, saflığından bir şey de kaybetmez.

Yine ofislerde isteğe göre evrak ya da özel eşya muhafazası için tercih edilebilecek ‘plastik raf sistemleri’ de bulunmaktadır. Bu ofis raf modelleri oldukça kullanışlı, ekonomik ve taşınması kolaydır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*