MOTORLU TESTERE NASIL ÇALIŞTIRILIR?

motorlu testere, motorlu testere çalıştırma, motorlu testere çalıştırma yöntemleri

Motorlu testereyi çalıştırmak için, zincir freni devrede olmalıdır. Birçok testere türünün, yarım gaz konumu olarak tanınan şekilde çalıştırılması mümkündür. Zincir freninin devrede olmaması halinde, zincir dönebilir ve sorun çıkartabilir.

Motorlu testereyi çalıştırmanın 2 güvenli yolu bulunur: İlki yerde ve ya ikincisi ise testereyi bacak arasına alarak çalıştırma şeklindedir. Ulusal yönetmeliklere uymak önemlidir. Kontroller, testerenin modeline ve şekline göre değişiklik gösterebilir. İşe, testerenin kullanım kılavuzu okunarak başlanmalıdır.motorlu testere, motorlu testere çalıştırma, motorlu testere çalıştırma yöntemleri

Soğuk Olan Motorun Çalıştırılması

Testere yerde çalıştırılıyor ise, düz bir yüzey üzerine konulmalı ve öyle çalıştırılmalıdır. Kılavuzun, testere çalıştığı sırada zincire takılabilecek bağlardan ya da buna benzer şeylerden uzakta kaldığından emin olunmalıdır.

1. Zincir freni devreye alınmalı.
2. Dekompresyon kontrolüne basılmalı ( belirli modeller için ).
3. Jikle çalıştırılmalı. Testerede bulunan hava tahliyesi – yakıt pompası ile donatılmış olması halinde, yakıt göz ile görünene ve karbüratöre girene kadar hazneye bir kaç kez basılmalı.
4.Yerde çalıştırma: Arka tutma koluna sağ yak ile basıp desteklenmeli ve sol el ile ön tutma kolu sağlam bir şekilde tutulmalı.
Testereyi bacak arasına alarak çalıştırma: Arka tutma kolu, sol uyluk ile sağ dizin arkasının arasına yerleştirilmeli. Ön tutma kolu sol el ile sağlam bir şekilde tutulmalı.
5. Starter kolu sağ el ile çekilmeli. Motor çalışana dek tekrarlanmalı.
6. Jikle itilmeli ( yarım gaz kadar ) ve testere çalışana kadar çekilmeli.
7. Motorun rölantiye geçmesi için gaz verilmeli ve sonra zincir freni serbest bırakılmalı.

Sıcak Olan Motorun Çalıştırılması

Motorlu testere, motor sıcak olduğu zaman jiklesiz çalışır. Yukarıda anlatılan talimatlar uygulanmalı, fakat jikle ile ilgili olanlar atlanabilir. Motor zor çalışıyor ise, yarım gaz uygulanmalı. Yarım gaz işlevine, ilk jikleyi tamamen devreye alarak erişilebilir. Sonrasında da, kontrol yerine geri getirilmeli.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*