Moda nedir?

Modanın kelime anlamı

Moda kelimesi sözlükte, toplumun neyi tüketmesi gerektiğini düşündüren tüketim anlayışı olarak geçmektedir. Latince ‘’modo’’ kelimesinden gelen moda, ‘’hemen şimdi’’ anlamını taşır. Moda İtalyancada ise ‘’toplum yaşantısına giren geçici yenilik’’ olarak tanımlanmaktadır. Bir diğer anlamı ise, belli bir süre zarfında etkili olan toplumsal beğeni, düşkünlüktür. Türkçede ise moda İtalyancadaki anlamıyla aynıdır. Bir diğer anlamı ise ‘’geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan’ ’dır. Bu tanımlar, modanın zamanla gerçek tanımından uzaklaştığını gösteriyor. Moda dar anlamda dönemin tercih edilen giyim şekilleri olarak tanımlanamaz. Ama kabul edelim ki, bugün çoğumuz için moda, giyim tarzı anlamına geliyor. Oysa moda bu kadar basite indirgenmemelidir. Moda, sanat, müzik, edebiyat, sinema, mimarlık, kısaca duyguları hareket geçiren her şey için geçerlidir.modanın anlamı, moda hakkında bilinen yanlışlar, modanın tarihçesi

Bilinen anlamı

      Moda, oluşturulmaya çalışılan yeni alışkanlıklardır. Zaman bağlı değişim gösterir. Bir bakıma alışkanlık, modanın hem yıkmaya hem yapmaya çalıştığı şeydir. Önceki alışkanlığı yıkıp, yerine yeni alışkanlığı koyma çabasıdır. Moda aynı zamanda bir akım demektir. Örneğin, dönemin edebiyat akımı, o dönemin modasıdır. Ya da spikerlerin konuşma şekli o dönemin modasıdır. Belirli dönem televizyonlarda çığır açmış programlar da o dönemin modasıdır. Ancak son dönemde bir döngü başlamıştır. Yeni renk icat edilemeyeceği için bunu diyoruz. Ve artık moda çıplaklık boyutuna geçmiştir. Bu dönüşümden kastettiğimiz, bugün moda olan bir şey, aradan en fazla 60 yıl geçtikten sonra tekrar moda olacak ve büyük hayranlık duyulacaktır. Belki moda ile ilgilenmiyor, hatta tepki gösteriyor olabilirsiniz. Ancak dışarı çıkıp bir kıyafet görünce ‘’ aa çok beğendim çok güzelmiş’’ demeniz bile sizi modanın içine alır.

Tarihçesi

       Modanın tarihçesi, milattan binlerce sen öncesine kadar uzanmaktadır. Örneğin Çinlilerin ayaklarının küçük olmasından dolayı problem hissetmeleri, Babilli ve Asurlu erkeklerin yünlü kıyafetler giymesi modanın o günlerdeki belirtisidir. Kırım çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda, M.Ö 3. Ve 5. Yy. ait değişik desenli, renkli, farklı kumaşlarda kıyafetlerin bulunması o dönemin modasını anlatmaktadır.  Bu yüzdendir ki moda, dar bir kalıba sokulacak, ya da basite indirgenecek bir şey değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*