Meme Kanserinden Korunmanın Yolları

meme kanserinden korunma, meme kanserinden nasıl korunulur, meme kanserinde teşhis nasıl koyulur

Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Her kadının kendi eliyle ara sıra göğüslerine dokunarak kendini muayene etmesi önemlidir. Bunun yanı sıra belli aralıklarla doktora giderek muayene olmakta yarar vardır. Meme kanseri ülkemizde her sekiz kadında bir görünmektedir. Bu oran çok ciddi bir orandır. Bu ölçüde çok dikkatli olunması gerekmektedir. Meme kanserinden korunmanın birçok yolu vardır. Bunlardan pek çoğunu kişi kendine dikkat ederek, düzenli beslenerek ve kötü alışkanlıklardan kurtularak sağlaması mümkündür.meme kanserinden korunma, meme kanserinden nasıl korunulur, meme kanserinde teşhis nasıl koyulur

Meme Kanserinden Korunmak için Kötü Alışkanlıklardan Vazgeçin

Dünyada meme kanseri ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Araştırmalara göre alkol kullanan kadınların meme kanserine yakalanma oranları çok daha yüksektir. Neredeyse birkaç kat fazla risk faktörü taşıyan alkol kullanan kadınların, meme kanserinden kendini korumak için alkol kullanma oranını en aza indirmeyi hatta bırakmayı denemelidir. Aynı alkol gibi sigara da meme kanserinde risk faktörü taşımaktadır. Araştırmalara göre sigara ile meme kanseri arasında doğrudan bir ilişki tespit edilmemiştir. Fakat yine de erken yaşta sigaraya başlayan kadınlarda meme kanseri riskinin daha fazla olabileceği saptanmıştır.

Memelerinizi Her Ay Kontrol Ettirin

Aktif bir yaşam sürmek meme kanseri riskini azaltmaktadır. Hafta da birkaç gün yarım saatlik yürüyüşler yapan kadınların meme kanserine yakalanma riski azalmaktadır. Meme kanserinde genetik faktörler çok önemlidir. Ailenizde eğer ki, meme kanseri geçirmiş biri bulunuyorsa kendinize daha fazla dikkat etmeli ve daha sık doktora görünmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Memelerinizi her ay kontrol ettirin. Meme kanserine yakalansanız dahi erken teşhis önemlidir. Meme kanseri için erken teşhis edilmesi çok daha önemlidir. Erken teşhis edildiğinde memenin alınmasına gerek kalmadan tedavi olunabilmektedir. Fazla yağ tüketmek yalnızca kilo almanıza neden olmaz. Aynı zamanda ise yağ faktörü meme kanserinin de sebeplerindendir. Bu sebeple yağ oranı düşük yiyecekler tüketmeniz önerilir. Kadınlar kendi kendilerine memelerini kontrol edebilir ve katı bir beze ile karşılaşırlarsa doktora başvurabilirler. Fakat yine de hiçbir şikayet olmadan da belli aralıklarla mamografi çektirilmesi gerekmektedir. Mamografi çekilmesi meme kanserini önlemekte yardımcı olmasa da erken tanı için çok önem taşır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*