KORKULU RÜYA KANSER VE SİNSİ KANSER BELİRTİLERİ

kanser hastalığı, kanser tedavisi, kanser belirtileri

Vücudumuz ve tüm organlar hücrelerden oluşur. Sağlıklı bir vücutta hücreler düzenli bir şekilde ve düzenli aralıklarla bölünür. Ölen hücrelerin yerine yenileri gelir yaralanan bir bölgede dokuların onarılması için de hücreler düzenli şekilde bölünerek yeni dokuyu oluşturur. Fakat bazı durumlarda hücreler kontrolsüz bir şekilde farklılaşarak bölünür yani tıp diliyle ”mutasyon”a uğrarlar. Bu mutasyona uğrayan hücreler çoğalarak kansere neden  olurlar. Kanser hastalığı sadece belirli bir bölgede kalabileceği gibi vücudun  farklı yerlerine sıçrayarak bölgelerde de tümörler oluşturur. Kanserin bu şekilde farklı bölgelere yayılmasına ”metastaz” adı verilir. Farklı tipte farklı hızda büyüyen farklı şekilde yayılan birçok kanser türü vardır. Peki kanser belirtileri nelerdir beraberce bir göz atalım.kanser hastalığı, kanser tedavisi, kanser belirtileri

Günümüzde kanserin kesin nedeni henüz belirlenememiştir. Uzmanlar çeşitli risk faktörleri olduğunu her an her yerde dile getirmektedir. Bu faktörler cinsiyete genetik kodlamaya, yaşa, çevresel koşullara bağlı olarak değişebilir. Bu belirtileri bilmek kanserin erken teşhisi açısından  çok önemlidir. Ancak her bu belirtileri taşıyan kişi de kanser değildir. Yine de önlem olarak belirtilerden birine rastladığımızda yapmamız gereken bir uzmana başvurmaktır. Kanser belirtileri nasıl olur kısaca inceleyelim:

-Açıklanamayan kilo kaybı: Sebepsiz yere kilo kaybetmeye başladıysak bunun nedenini mutlaka araştırmalıyız. Çünkü sebepsiz gelişen  bu kilo kaybı, mide, pankreas, yemek borusu kanseri ve akciğer kanserinin ilk belirtisi olabilir.
-Ateş hali: Kanserlerin hemen hemen tümünde görülen bir belirtidir. İleri evredeki kanserlerin göstergesidir. Çünkü kanser hücreleri çoğunlukla sinsice bölünürler. Kan kanseri ve lenf bezinde oluşan kanserlerde ilk belirti olarak da ateş hali ortaya çıkabilir. Bu açıdan vücut ısısının sık sık yükselmesi durumunda mutlaka bir uzmana başvurmalıyız. Çünkü ateş hali kanser teşhisinde önemli bir belirtidir.
-Halsizlik hali: Kan kanseri kansızlığa neden olabilen; mide kalın bağırsak gibi hallerde ciddi halsizlik durumu meydana gelir. Halsizlik hali kanserin sinsice büyümesi esnasında kendini belli edebilecek en önemli belirtilerdendir ve kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

-Ağrı hali: Kemiklere sıçramış kanser türlerinde ileri evrelerde şiddetli ağrılar hissedilir. Testis kanserinde de bu belirti belirgindir. Baş ağrıları beyin tümörü göstergesi olabilir. Hiçbir ağrı ihmal edilmemelidir.

-Vücutta hissedilen kitleler: Meme, lenf, testis ve yumuşak doku kanserleri kendisini cilt altında yumru şeklinde bir beze ya da kitle ile belli eder. Vücudumuzun herhangi bir yerinde böyle bir kitleye rastladığımızda bunu asla ihmal etmemeliyiz. Yine bir uzman yardımı almalı tetkik yaptırmalıyız.

-Ciltte oluşan sıra dışı değişiklikler: Bu tip değişiklikler cilt kanseri belirtisi olabileceği gibi vücut içinde oluşmuş bir kanserin de belirtisi olabilir. Bazı kanser türlerinde ciltte sararma koyulaşma ya da çeşitli kızarıklıklar meydana gelebilir. Ciltte oluşan bu değişiklikler oldukça önemlidir.

-Kanama görülmesi: Bazı kanser türlerinde normal sayılamayacak kanamalar gözükür. Sürekli burun kanaması halinde beyin tümöründen balgamda kan görülmesi halinde akciğer kanserinden dışkıda kan görülmesi halinde kalın  bağırsak kanserinden idrarda  kan görülmesi halinde idrar torbası(mesane) kanserinden adet kanaması dışında zamansız vajinal kanama halinde rahim, rahim ağzı veya yumurtalık kanserlerinden şüphe edebiliriz. Kanama hali ciddi bir belirti olup asla ve asla ihmal edilmemelidir.

-İdrar yapma alışkanlığında değişiklik hali: İdrar yaparken oluşan ağrı idrarda kan görülmesi veya idrara çıkmadaki sıklıklar prostat veya idrar torbası kanserinin belirtileri olabilir.

-Dışkılama alışkanlığında oluşan değişiklik hali: Kişinin sürekli kabız ya da ishal olması dışkıda kan görülmesi dışkılama halinde oluşan ağrı; kalın bağırsak kanserinin ilk belirtileri olabilir.

-Sürekli ve sebepsiz öksürük hali: İnatçı ve geçmeyen öksürük akciğer kanserinin ilk belirtilerindendir. Eğer öksürük hali sebepsiz ise yani bir soğuk algınlığı sonrası ya da bilinen herhangi bir akciğer hastalığına bağlı değilse akciğer kanserinden şüphelenilmeli ve en kısa sürede tetkikler yaptırılmalıdır.

-Sürekli horlama hali: Uyku halindeyken sürekli horlama hali çok normal bir durum olabileceği gibi gırtlak kanserinin ilk belirtisi de olabilir. İhmal edilmemeli sebebi araştırılmalıdır.

 -Ben ve siğillerdeki farklılaşmalar: Vücudumuzda yıllardır farklılaşmadan duran benler bir anda şekil, renk, boyut değiştiriyorsa bu da cilt kanserinin ilk belirtisi olabilir ki erken teşhisi durumunda her erken teşhiste olduğu gibi hayat kurtarır.

-Kalıcı göğüs ağrısı: Göğüs ağrısı kalp hastalıkları ya da kaburga zedelenmelerinde görülebileceği gibi akciğer kanserinde de en önemli belirtilerdendir ve ihmal edilmemelidir.

-Ağızda iyileşmeyen yaralar: Ağızda iyileşmeyen ağrılı ya da ağrısız yaralar oluşuyorsa bu da kanser belirtisi olabilir.

-Gece terlemeleri: Hava koşulları harici oluşan gece terlemeleri de bu sinsi hastalığın belirtisi olabilir ve basit görülse de göz ardı edilmemelidir.

 -Uzun süreli akciğer enfeksiyonu: Geçmek bilmeyen ya da sık sık tekrarlanan bronşit veya zatürre hastalıkları da akciğer kanseri belirtisi olabilir ve asla ihmal edilmemelidir.

-Ses kısıklığı durumu: Nedensiz ses kısıklığı durumu gırtlak ya da tiroid kanserinin belirtisi olabilir.

-Meme dokusu üzerindeki farklılıklar: Meme dokusu üzerinde bir kalınlaşma çökme veya çekilmememe ucundan berrak ya da kanlı sıvı gelmesi halinde meme kanseri gelişmiş olabilir ve tetkik edilmelidir.

-Normal gelişen bir cinsel ilişki sonrası kanama görülmesi: Kanser açısından bu durum da kadınlar için dikkat edilecek ve önemsenecek durumlardan biridir.

-Çift görme ve görme kaybı: Bu durumda da baş ağrısında olduğu gibi olduğu gibi beyin tümöründen şüphelenilebilir.

Kısacası her oluşan farklılıkta kendimizi yoklamalı ve gerekirse bir uzmana başvurmalıyız.

Peki, kanser cinsiyete de bağlıdır dedik. Erkeklerde kanser belirtileri nelerdir onlara da bir göz atalım:

Erkeklerde; sık oluşan idrara çıkma durumunda idrarın ağrılı yapılması durumunda idrardan kan gelmesi durumunda yeni gelişen bir iktidarsızlık durumunda testislerde fark edilen bir sertlik ya da ağrısız kitle durumunda bir uzmana başvurulmalı mutlaka sebebi araştırılmalıdır.

Bu belirtilerin herhangi biri ya da birkaçı sizde mevcut ise ve bu belirtiler on beş günden fazla süredir devam ediyor ise bu sinsi hastalığın pençesinde olabilirsiniz. Her hastalıkta erken teşhis önemlidir fakat kanser hastalığında zaman çok çok daha önemlidir. Bunun için vücudumuzda oluşan değişiklikleri izlemeli ve önemsemeliyiz. Her belirti hastalık değildir fakat hastalık olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Sağlığınız için kendinizi asla ihmal etmeyin. Unutmayın erken teşhis önemlidir ve hayat kurtarır!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*