Kireçlenme için neler yapılabilir?

kireçlenme nedenleri, kireçlenme neden olur, kireçlenme nasıl önlenir

Kıreclenme  görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Bu nedenle 40 yaş üstü kişilerde daha yaygındır. Ancak bu gençlerde de olabilir. Eklemlerde kireçlenme, eklem hastalıklarının ana nedenlerinden biridir.

Kireçlenmenin belirtileri nelerdir?

Kireçlenme semptomları, hangi eklemlerin etkilendiğine ve hangi oranda etkilendiğine bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, en yaygın semptomlar, özellikle sabah yataktan kalkarken veya dinlendikten sonra ağrı ve sertliktir. Etkilenen eklemler, özellikle uzun süreli fiziksel efordan sonra şişebilir. Olası durumlar eklemler arası temas ve hastanın şiddetli ağrıları ve bu bölgede şişliktir.kireçlenme nedenleri, kireçlenme neden olur, kireçlenme nasıl önlenir

Bu semptomlar aniden değil zamanla gelişir. Osteoartrit ile görülebilen diğer semptomlardan bazıları şunlardır:

Hareketle azalan eklem sertliği

Çatlayan eklemler

Egzersiz sonrası veya günün sonunda eklem ağrısı

Diz ekleminde artrit varsa, dizlerin hareketinden kaynaklanan kaşınma hissi

Uyluk kireçlenmesi durumunda, kasık veya uyluk bölgesinde ve bazen dizlerde veya baldırlarda ağrı

Alt sırtta artrit olduğunda bacaklarda ağrı ve sertlik, halsizlik ve uyuşma olarak belirtilebilir.

Osteoartritten kaynaklanan şişlik veya sertlik, evde veya işte normal aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir. Yatak giymek, bilgisayar faresi kullanmak veya araba sürmek gibi basit ve rutin işler bile neredeyse imkansız hale gelebilir. Alt vücuttaki eklemler etkilenirse, yürüme, merdiven çıkma ve nesneleri kaldırma gibi aktiviteler zor olabilir. Parmakların ve ellerin eklemleri etkilenirse, insanlar kalem gibi nesneleri tutmakta veya dikiş veya örgü gibi hassas işleri yapmakta zorlanabilirler. Kireçlenme sırasında art arda kıkırdak hasarıyla birlikte menisküs yırtıkları ve kemik çıkıntıları da meydana gelebilir.

Kireçlenme nasıl gidiyor? Nasıl tedavi edilir?

Artrit tedavisinin amacı semptomları ortadan kaldırmak veya en aza indirmektir. Rahatsızlıkla baş etmenin en etkili yollarından biri hareket etmektir. Eklemler hasar gördüğünde egzersiz zor olsa da, fiziksel aktivite bir tedavi planının önemli bir parçası olarak kabul edilir. Araştırmalar, yürüme veya hafif egzersiz gibi basit aktivitelerin ağrıyı azaltabileceğini ve sağlıklı bir kilonun korunmasına veya elde edilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Eklemlerinizi yavaşça ve nazikçe esnetmek esnekliği artırabilir ve sertliği ve ağrıyı azaltabilir.

Kireçlenme semptomlarını en aza indirmek için fazla kilo vermek önemlidir. Ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar da tedavinin bir parçası olarak kullanılır. Diğer tedavi seçenekleri arasında eklem içi ilaç enjeksiyonu ve ameliyat yer alır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*