Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Olur?

kıl dönmesi, kıl dönmesi tedavisi, kıl dönmesi nedenleri

Dönük kılların tedavisinde, hastalığın evresine bağlı olarak lokal bakım ve banyo, epilasyon, kristalize fenol uygulamasının yanı sıra cerrahi yöntem de kullanılabilir. Çok yeni, küçük 1-2 orta hat sinüsleri olan hastalarda bu durum ancak epilasyon ve topikal tedaviler / banyolar ile düzeltilebilir.

Sorun daha geniş ve derin olduğunda, epilasyon / çukurlaşma / sinüs çıkarma işlemi lokal anestezi (mikrosinüzektomi) veya kristalize fenol ile yapılır. Hastanede yatış gerektirmeyen kısa ve ağrısız işlemler olsa da bu yöntemler uzmanlar tarafından uygulanmalıdır.kıl dönmesi, kıl dönmesi tedavisi, kıl dönmesi nedenleri

Kıl büyümesine ameliyatsız yöntemlerin uygulanamadığı durumlarda hastalarda çeşitli girişimsel yöntemler kullanılmaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi hastalığı erken evrelerinde ise ve kişinin şikayeti yoksa ameliyat genellikle tercih edilen tedavi değildir. Doktorunuzun önerdiği şekilde ağrı kesiciler veya antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

İltihaplı bir dönük hastalık, içindeki kılların varlığından dolayı müdahale olmaksızın kendiliğinden iyileşemez.

Kıl Dönmesi Cerrahisi

Kıl dönmesi hastalığı söz konusu olduğunda, özellikle bu hastalığın nüksü olan hastalarda operasyon çok dikkatli yapılmalıdır. Gereksiz ameliyatla kolay görünen kıl uzaması, zor yaralar nedeniyle kabusa dönüşebilir.

Tedavi edilemeyecek kadar yaygın olduğu durumlarda, etkilenen doku çıkarılmalıdır. Bu bölgenin çıkarılmasından sonra defektin dikilmesinden dolayı ciltte oluşan çatlaklar, çukurlar ve gerilmeler nedeniyle yeni sinüsler ortaya çıkabilir.

Yine hareket kısıtlılığı ameliyat sonrası oluşan gerginlikten kaynaklanmaktadır. Yara açık kalırsa, birkaç ay bandajlama sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle dönük kılların alınması için operasyonun uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası iyileşme süreci, ameliyatın seyrine bağlıdır. Kristalleşme süreci fenol ise iyileşme süreci en az 6-8 hafta sürer. Bu süreç açık ameliyat için 8 ila 10 hafta, yarı kapalı teknikler için 3 ila 4 hafta sürebilir.

Dönük tüyleri almak için yapılan ameliyattan sonra hastalar 2 ila 10 hafta içinde günlük rutinlerine dönebilirler. Ameliyat sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu, doktorunuzun önerdiği şekilde basit evde bakım ve düzenli ilaçlarla sağlanabilir.

Dönük tüyler için yapılan ameliyat sonrası hastaların ameliyat bölgesine özen göstermesi oldukça önemlidir. Örneğin her gün sıcak su ile duş almak, tüy dökücü kremler veya lazer tedavileri ile bölgeyi kıltan uzak tutmak ve bölgeden teri uzak tutmak çok önemlidir.

Ayrıca hastanın geçirdiği ameliyata göre idrar yaparken yüksekte oturmak, merdiven çıkarken merdiven çıkmak, yüzüstü yatmak veya sırt üstü yatmak gibi önlemler de alınabilir.

Tedavi Sonrası Kıl Dönmesi Tekrarlar Mı?

Yeni geliştirilen teknikler kullanılarak dönük kılların cerrahi veya ameliyatsız tedavisinden sonra dönük kılların tekrarlama oranı çok düşüktür. Bu hastalarda doğru tedavi kullanılırsa ortalama başarı oranı önemli ölçüde artacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*