Ketojenik Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ketojenik

Ketojenik diyet kilo vermenize nasıl yardımcı olur?

Kilo vermenin altın kuralı, harcanan enerjinin tüketilen enerjiden daha az olması yani bir enerji boşluğu yaratmasıdır. Ketojenik diyetler; Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az enerji içerir ve bu da enerji açığı yaratır. Ayrıca midede bulunan yağlar karbonhidrat ve proteinlerden daha uzun süre dayanır. Mide ne kadar uzun sürerse, yiyecekleri sindirmek o kadar uzun sürer. Sindirim süresinin uzun olması nedeniyle kan şekerini karbonhidratlara göre daha yavaş yükseltir ve tokluk hissini artırır. Sonuç olarak, ketojenik diyet uygulayanlarda kilo kaybı görülür.ketojenik

Ketojenik diyetin sağlığa faydaları

Epilepsi, ketojenik diyetin yardımcı olduğu bilinen tek durumdur. İlaçla semptomları kontrol altına alınamayan hastalarda hekim ve beslenme uzmanı gözetiminde ketojenik diyet kullanımının hastalığın seyrini iyileştirdiği görülmüştür. Otizm ve Alzheimer gibi hastalıklar üzerindeki etkileri uzun süredir incelenmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre kan şekerini daha yavaş yükselttiği için şeker hastalığının komplikasyonlarını azalttığı ve kilo vermeye etkisi ile obezite tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor. Kan kolesterol düzeylerinde artışa neden olsa da kalp damar hastalığına neden olmadığını ve hatta kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağladığını gösteren çalışmalar vardır. Tüm bu araştırmalara rağmen, epilepsili hastalar üzerindeki yararlı etkileri dışındaki diğer sağlık etkileri kesin olarak kanıtlanmamıştır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ketojenik diyet menüsü ne olmalı?

Ketojenik diyet menüsünde, genellikle hayvansal ürünlerde kısıtlama yoktur, ancak özellikle karbonhidrat kaynağı olan bitkisel besinlerde. Diyet menüsünde protein kaynaklarının yanı sıra yüksek yağlı soslarla tatlandırılmış salatalar da yer alıyor. Karbonhidratları düşürmek ve diyetteki yağı arttırmak için yenebilecek besinler ve kısıtlamalar aşağıdaki gibi olmalıdır.

 Ketojenik diyette serbest kalan yiyecekler;

– Et ürünleri: sığır eti, kuzu eti, kuzu eti, tavuk, hindi, bütün balık eti, yumurta.

– Yağ oranı yüksek süt ürünleri: krema, krema, çedar peyniri, yağlı sert peynirler (peynir sertliği arttıkça karbonhidrat oranı azalır), tereyağı.

Yeşil yapraklı sebzeler: İsviçre pazı, ıspanak, roka, lahana, su teresi vb.

Öğütülmüş sebzeler: karnabahar, brokoli.

– Yağlı tohumlar: badem, kaju fıstığı, ceviz, fındık, ayçekirdeği vb.

Düşük glisemikli böğürtlen: yaban mersini, karadut, ahududu, böğürtlen.

– Avokado çok yağlı.

– Yağlar: Zeytinyağı, susam yağı, çörek otu yağı, hindistancevizi yağı (yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle çok miktarda kullanılmamalıdır)

Tatlandırıcılar: Stevia gibi düşük karbonhidratlı tatlandırıcılar.

 Ketojenik diyette yasaklanan yiyecekler;

– Tahıllar: buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, pirinç.

– Basit şeker içeren yiyecekler: bal, pekmez, akçaağaç şurubu, agav, şeker içeren paketlenmiş yiyecekler.

– Meyve: Yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle serbest olarak listelenenler dışındaki tüm meyveler ve meyve suları.

– Kök bitkileri: patatesler, tatlı patatesler.

Baklagiller: nohut, fasulye, mercimek vb.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*