Kertenkele Nasıl Bir Canlıdır?

kertenkele ilaçlama, kertenkele nasıl bir hayvan, kertenkele nasıl bir canlı

Kertenkele sürüngen bir hayvan olup genellikle sıcak iklimin görüldüğü bölgelerde yaşarlar. Bu canlılarda vücut yapıları, boyları ve renkleri türüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Bu canlıları diğer sürüngenlerden ayıran en önemli özelikleri bu sürüngenlerin toplam 4 ayağı bulunur. Kertenkele türlerinin bazı türlerinde ayak organı yoktur.

Bu canlıların ayakları ucunda 5 adet parmak vardır ve her parmağın uç kısmında da yırtıcı bir tırnak bulunur.kertenkele ilaçlama, kertenkele nasıl bir hayvan, kertenkele nasıl bir canlı

Bazı kertenkele türlerinde kuyruk vücuttan daha uzundur. Bu canlıların çok sağlam bir derisi var ve vücutları üzeri pullarla kaplıdır. Türlerine bağlı olarak sırt kısımlarında çıkıntılar bulunabilir. Kerten kele haşeresi omurgalı bir yapıdadır. Diğer böceklerden farklı olarak bunlarda bir iskelet sistemi vardır.

Kertenkeleler genellikle yaşadığı ortama bağlı farklı renklere bürünürler. Bu sayede kendini gelen dış etkilerden korur. Yani bu canlılar bulunduğu yerin rengini alarak kendilerini kamufle ederler.

Bu canlıların göz kapakları ve gözleri oynaktır ve açılıp kapanır bir yapıdadır. Kertenkelenin haşeresinin ağzı çok güçlü ve öne doğru uzanmış bir yapıdadır.

Bu haşereler görünüş olarak yılanı anımsatırlar fakat onlardan ayıran en önemli özeliği yılanlardan daha az tehlikeli oluşu ve toplamda 4 adet ayaklarının oluşudur. Kerten kele haşeresi dünyanın her ülkesinde rahatlıkla bulunur. Yazın çok aktif olan bu haşereler kış aylarında ise toprak altında yaşar.

Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde aşırı yağmurların yağması ile kertenkele yuvaları su ile dolar. Bu canlılar yuvalarından çıkıp yüksek yerlere sığınır ve ya evlere kadar gelip ev içlerine kadar girer.

Kertenkelenin bazı türleri karada yaşarken bazı türleri de suda yaşar ve su ortamındaki balık yavruları ve yumurtalarını yiyerek beslenir.

Bu canlıların bazı türleri zehirlidir. Bu bakımdan tehlikeli canlılardır. Zarar verildiği zaman ve ya çıplak elle müdahale edildiği zaman insanları ısırıp sokabilir. Kerten kele ısırmasında mutlaka en kısa zamanda sağlık taramasından geçmek gerekir. Bu canlıların insanlara en büyük zararı insanların besin kaynağı olan sebze ve meyveler zarar vermeleridir. Kerten kele aynı zamanda evde yetiştirilen saksı çiçeklerine de zarar verir. Kertenkeleler beslenmesinde hem bitkisel besinleri kullanır hem de hayvansal besinlerden yerler. doğal ortamda bir çok alanda kertenkele haşeresi ile karşılaşmak mümkündür.

Kerten kele zararlarından kurtulmak ve bu canlıları yok etmek için mutlaka bunlarla mücadele etmek gerekir. Kertenkele ile mücadelenin en kolay yolu ilaçlama yapmakla olur. Kertenkeleden kurtulmak için mutlaka yasal bir ilaçlama firması ile çalışmak gerekir. Kertenkele ilaçlaması için genellikle sıvı ilaçlar kullanılır. Bu canlılara jel ve benzeri ilaçlar uygulanmaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*