Keratin İle Saç Bakımı

Keratinin saç bakımındaki önemi, Keratin ile saç bakımı nasıl yapılır, saç bakımında keratin kullanımı

Cildimizde, dişlerimizde, saçlarımızda ve ya tırnaklarımızda bulunan keratin, saç düzleştirici cihazlar, kimyasal bakım ürünleri, boya kullandıkça yıpranır ve saçlar solgun, yıpranmış ve sağlıksız görünmeye başlamaktadır. Son yıllarda popülerleşmeye başlayan keratin saç bakımında hasar gören keratin harici olarak kullanılarak saçlar düzleştirilirken daha parlak ve sağlıklı görünmesi sağlıyor.

Keratin ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Keratin olarak bilinen madde, tırnaklarda ve saçın doğal yapısında da bulunduğundan oldukça doğaldır. Eğer saçlarda daha önce kimyasal bir işlem yapılmadıysa ya da saçların ekstra şekilde güçlendirilmesine ihtiyaç duyulmuyorsa keratin bakımı çok da gerekli olmaz. Ama saçlar yıpranmışsa, uçları kırıksa, solgunlaşmışsa ve kestirmeye de yanaşmıyorsanız keratin bakımı saçlarınız için birebir olduğunu söyleyebiliriz.
  • Keratin içerikli maskeler saça periyodik olarak uygulanırsa, kimyasal işlemler sebebiyle yıpranan saçlardaki protein zincirleri belli bir düzende onarabilirsiniz. Keratin bir protein olduğundan ve saçın saçın kendi hammaddesini de oluşturduğundan, bunu saça sık sık tekrar yüklemek gerekir. Son zamanlarda popülerleşen hindistan cevizi yağı da saçı yumuşak hale getirecektir fakat saçın kaybettiği proteini yani keratini saça geri kazandıramaz. Bu sebeple, hindistan cevizi yağı pek çok açıdan fayda sağlasa da, saçlardaki portein eksikliği için keratin bakımı şarttır.Keratinin saç bakımındaki önemi, Keratin ile saç bakımı nasıl yapılır, saç bakımında keratin kullanımı
  • Keratin bakımı, saçlar istenen noktaya ulaşana dek 5 yıkamada bir tekrarlanmalıdır. Saçlar istenen noktaya ulaştıktan sonra ise ayda 1 kez ve ya 2 ayda 1 kez yaptırılarak saç dış etkenlere karşı koruyabilirsiniz. Eğer keratin bakımından sonra, evde de iyi şampuan, saç kremi, maske ile serum alışkanlıkları kazanılır ve sürdürülürse, bakımın etkisi artacak saçlar daha sağlıklı, oldukça hacimli ve canlı görünür.
  • Keratin bakımı hemen hemen tüm kuaförlerde yapılır. Ancak kullandığı malzemelerden emin olduğunuz kuaförlerde yapınız. Bu bakım evde de denenebilir fakat zor bir işlem olduğundan tek başına kotarılması çok da kolay ve etkili olmayabilir. Bu nedenle, bu işlemden anlayan birinden de yardım almalısınız. Kısacası bu bakımı ya evde size yardım edecek biriyle, ya da profesyonel bir kuaförde yapılmalı. Bu arada eğer keratin evde uygulama yapılacaksa ürünün içine birkaç damla E vitamini ilave ederseniz, alacağınız sonuç daha hızlı ve etkili olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*