Kentsel Dönüşüm Hakkında Merak Edilenler

kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm nedir, kentsel dönüşüm faydaları

Kulaktan dolma duyduğunuz kentsel dönüşüm projeleri artık önceliği olan iller ile birlikte kanunen onaylanarak devam etmektedir. Bu onayı alan iller içinde acil durumda olan yerler bulunmaktadır. Bunlar afetler neticesinde evleri barkları yıkılan kişilerin tekrar evlerine kavuşmaları için yapılan onaylardır. Aslında yurdun her yerinde aynı anda başlayan bu uygulama yıkılmaya yüz tutan evler, mağazalar, çalışma alanları kullanılmayan parklar, bahçeler ve daha birçok alanı kapsamaktadır. Bu alanlar içine kamu kuruluşları, okullar, hizmet alanları da girmektedir. Özel alanlar olarak nitelendirilen bu yerlerin yenilenmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve bağlı bulunan belediyelerin talimatı aynı zamanda gözetimi ile başlayacaktır.kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm nedir, kentsel dönüşüm faydaları

Kentsel Dönüşüm Kredi Başvurusu

Sizin yeriniz için uygun görülen kentsel dönüşüm çalışmalarına başlamadan önce isterseniz kendiniz kredi alarak bu yenilenmeyi yaptırabilirsiniz. Eğer kiracı iseniz kira alacağınız durumda ev sahibi iseniz devlet kredi verecektir. Şahsınıza ait kimlik bilgileriniz ve yerin size ait olduğuna dair tapunuz ile başvuru yapabilirsiniz. Ancak krediniz sahip olduğunuz malın değeri belirlenerek her ev için alınacaktır. Ev başına verilen krediden yararlanmak için ev sahipleri başvuru yapmalıdır. Kredi alan kişiler kira yardımı alamayacaktır. Tahliye edilen yerlerde anlaşma gereği yapılacak olan şartlar kişilerin mağduriyetini korumalıdır. Kentsel dönüşüm yapılan yerlerde risk raporu ile birlikte alınan bakanlık onayı ile kredi başvurusu yapılmaktadır.

Kentsel Dönüşümün Avantajları

Yurdumuzun deprem kuşağında bulunması bazı bölgelerimizde konutların kullanılamaz bir hale gelmesine neden olmuştur. Ayrıca ülkemizin tarihi bir alt yapıya sahip olması yapıların eskilerden bu yana gelen etkilerini taşıması sebebi ile yıkılamaması görüntü kirliliğini de beraberinde getirmiştir. Bu yüzden devletin büyümek ve gelişmek adına yaptığı hizmetlerin karşılığını bulabilmesi için kentsel dönüşüm planlamaları yapmaları gerekmiştir. Bu planlamalar en yeni konutlara ve çevreye sahip olacağınız yeni bir yaşam alanını oluşturmaktadır. Alt yapısı yeniden düzenlenecek olan bu uygulamalarda büyükşehirlerde olan alt yapı sorunları da çözümlenmiş olacak. Görüntü kirliliğine son verecek olan uygulamalar Avrupa standartlarında uygulanırken kredi desteği ya da kiralar ile yardımcı olunan ödeme kolaylıkları yaratacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*