Katarak Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

katarakt nedir ve nasıl tedavi edilir, katarakt ne zaman tedavi edilmelidir, katarakt ameliyat süresi

Günümüzde en çok görülen katarakt görme yetisinin tamamen olmasa da kısmen azalmasıdır. Gözbebeği arkasında yer alan şeffaf göz merceğinin şeffaflığını yitirmesi sonucu ortaya çıkan sağlık sorunudur. Hasta kişi ilk evrelerde bu görme bozukluğunu hissetmeyebilir. Ancak zaman ilerledikçe bu etki artar ve görme kaybını hissetmeye başlar. İlk evrelerde hasta renkleri algılamada ve gece görüşünün zayıflamasıyla bunu anlayabilmektedir. Göz sağlığı yaşam kalitenizi olumlu etkileyen en büyük etkendir. Bunun için erken teşhis önem taşır. Gözünüzde herhangi bir sorun oluştuğunda mutlaka uzman hekimden destek alınmalı gerekli tetkikler yapılmalıdır.katarakt nedir ve nasıl tedavi edilir, katarakt ne zaman tedavi edilmelidir, katarakt ameliyat süresi

Katarak Rahatsızlığı Neden Oluşur?

Katarak genelde yaşlılığa bağlı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yaşlandıkça göz merceği canlılığını yitirir ve görme duyusunda sorunlara yol açar. Ayrıca şeker, yüksek tansiyon, tiroid bezi rahatsızlıkları, göze gelen darbeler de katarak rahatsızlığının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Tedavi edilebilir. Ancak bu konuda uzmandan destek alınması gerekir. Gerekli teşhisler yapılarak tedaviye başlanılmalıdır.

Katarakt Nasıl Teşhis Edilir Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Katarakt hastalığının teşhis edilmesi için alanında uzman olan hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Teşhis etme de en iyi yol mikroskobik ortamda gözlerin kontrol edilmesidir. Daha sonra hastanın ifadeleri ve doktorun değerlendirmeleriyle katarakt ameliyatı yapılmalıdır. Katarakt tedavisi yapılmazsa ileride körlüğe neden olan ciddi bir rahatsızlıktır. Ülkemizde katarakt konusunda tedavi yöntemleri epey gelişmiş ve oldukça da maliyeti ucuzdur. Kişi ameliyat olduktan 15 gün gibi bir sürede iyileşme belirtilerini görebilmektedir. Görmede düzelme olacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Ameliyat sonrası kişi gözlerine sabun temas ettirmemelidir. Uzman hekim tarafından verilen ilaçların dikkatli ve düzenli kullanılması gerekir. Gözleri yorucu etkinliklerden kaçınılmalıdır. 15 gün boyunca bu durumlara dikkate edilmeli gözler ovulmamalı ve gözlere basınç uygulanmamalıdır. Aksi halde dikişlerin patlamasına sebep olunabilir. Ayrıca güneşli ve rüzgarlı havalarda gözleri en iyi şekilde muhafaza etmeliyiz. Bu uyarılara dikkat ettiğimiz de gözlerimiz kendini kısa sürede toparlar ve daha sağlıklı bir şekilde süreci tamamlamış oluruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*