Karakter Oluşumunda Ailenin Önemi

karakter oluşumu, çocukta karakter oluşumu, karakter oluşumu kriterleri

Bir çocuğun her türlü gelişiminde en önemli faktör annedir. Özellikle annelerde araştırma yapıldığında tipik olan bazı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Aşırı koruyucu anne tipi; aşırı koruyucu bir anneye sahip olan çocuk her zaman başkalarına bağımlı yaşarlar. Üstelik özgüveni gelişmemektedir ve bu durum sonucunda çocuk, kendisini geliştirene kadar güven eksikliği hissederek hiçbir şeyde atak yapamaz, çekingen olurlar.karakter oluşumu, çocukta karakter oluşumu, karakter oluşumu kriterleri

Aşırı hoşgörü ve özen gösterme; her türlü doğru veya yanlış harekette bulunan çocuğa aşırı hoşgörü göstermek o çocuğu bencil yapacaktır ve bu bencillik sonucunda her ortamda dikkat çekmeye, bütün ilgiyi üzerine çekmeye çalışacaktır.

Baskı altına alma; baskı altında yetiştirilen bir çocuğun her yaptığı davranış eleştirilir, uyarılır ve dışlanır. Böyle bir ailede yetişen çocuk isyankar ve aşağılık kompleksi içerisinde olur.

Reddetme; bazı çocuklar annenin ruhsal bozukluğundan dolayı reddedilir ve dışlanır. Bu tür çocuklar ileride insanlara kötü davranış sergiler ve onları hayatında istemezler.

Annenin çocuklarını kıyaslaması; bir annenin çocukları arasında kesinlikle kıyaslama yapmaması gerekir. Birbirleriyle kıyaslanan çocuklar kendilerini yetersiz hisseder ve annesi ile arasındaki bağ uzaklaşır.

Bir çocuğun gelişimi en geç 6 – 7 yaşına kadar anne tarafından sağlanmaktadır. Daha sonrasında ise aileden ve dış çevreden gördüğü yaşam biçimiyle karakterini oluşturmaya çalışmaktadır.

Eğer anne, çocuğuna nasıl davranması gerektiğini bilirse ve ona göre davranırsa sağlıklı bir anne – çocuk ilişkisi oluşturmuş olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*