Karaciğer Tümörü Tedavisi

karaciğer tümörü tedavisi, karaciğer hastalıkları, karaciğer tümörü nasıl tedavi edilir

Karaciğer tümörlerinin tedavisi, tümör kitlesinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Karaciğer fonksiyonunun yeterli olduğu ve kitlenin çıkarılabildiği hastalarda cerrahi tercih edilir. Bununla birlikte, karaciğer naklinin gerekli olduğu durumlar vardır.

Bu tedavi, tümörün karaciğere sınırlı olduğu sirotik hastalarda kullanılır. Ameliyata uygun olmayan hastalarda diğer girişimsel yöntemler kullanılabilir. Bunlardan birincisi; Bu bir kemoembolizasyon yöntemidir.karaciğer tümörü tedavisi, karaciğer hastalıkları, karaciğer tümörü nasıl tedavi edilir

Bu yöntemde, kitle büyümesi, ilaçların karaciğerin arterine girmesiyle sınırlıdır. Hastanın toleransının yüksek olduğu bilinmektedir. Diğer alternatif yöntemler arasında alkol enjeksiyonları, radyofrekans ablasyon ve kriyoterapi bulunur.

Tüm bu durumlarda, tümör dokusu ısı, soğutma veya kimyasal etki kütlesine lokal olarak maruz bırakılarak yok edilir. Diğer kanser türleri için sıklıkla kullanılan kemoterapi, karaciğer kanseri için diğer yöntemlerle birlikte kullanıldığında daha etkilidir.

Karaciğer kanserinin sistemik tedavisi

Kanser, karaciğer dışındaki lenf düğümlerine veya organlara yayılmışsa veya kanser, mevcut diğer tedavilere rağmen ilerlerse veya yayılırsa, “ilerlemiş” veya “metastatik” karaciğer kanserine atıfta bulunulur.

Bu aşamada kalıcı ve tam bir iyileşme sağlamak ve hastalığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir ve her türlü tedavinin amacı hastanın kanser şikayetlerini azaltmak ve mümkünse hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır.

İleri / metastatik karaciğer kanserinde sadece karaciğer için değil vücudun tüm doku ve organları için etkili olan “sistemik tedavi” tercih edilir. Sistemik tedavi, kemoterapi ilaçlarını ve hedefe yönelik tedaviyi içerir.

Karaciğer kanseri genellikle kemoterapi ilaçlarına karşı direnç gösteren bir kanser türüdür ve hiçbir kemoterapi ilacı ömrü uzatmaz. Hedefe yönelik tedavi ilaçları, damarlanmayı ve tümör büyümesi ve yayılması için önemli olan belirli proteinlerin üretimini bloke ederek çalışır.

Çalışmalar, ilerlemiş veya metastatik karaciğer kanserinde bu ilaçların ortalama yaşam süresini ortalama 3 ay artırdığını göstermiştir. İlaç sirozu veya şiddetli sirozu olmayan hastalarda etkilidir.

İlacı kullanırken olası ana yan etkiler anoreksi, halsizlik, ishal, kilo kaybı, deri döküntüleri ve / veya kızarıklıklar, avuç içi ve ayak tabanlarının soyulmasıdır.

Bu hedeflenen ilaçları kullanırken, düzenli kan testleri yaptırmanız ve kan sayımlarınızı ve kan sayımlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Yan etkiler şiddetliyse, karaciğer fonksiyonunda kademeli bir bozulma veya anormal kan testleri varsa, ilaç alınabilir veya dozu azaltılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*