Kalp Hastalığının Üç Önemli Belirtisi

kalp hastalığının sebepleri, kalp hastalığı belirtileri, kalp hastalığını sebebi

Vücudun ritmik kasılmaları, besin, oksijen ve kanı pompalar. Kalp hastalığı kapsamı fazlasıyla geniş bir terimdir. Kalp ile alakalı pek çok hastalık vardır. Oluşan bu rahatsızlıklardan en çok kendini gösteren ise; kalp kapak hastalıkları, kalbin yapısında oluşan anormal durumlar, kalbin kan akışını sağlayan damarlardaki sağlık sorunları ve kalp ritim bozukluğu gibi hastalıklardır. Damar sertliği ise kalp hastalıkları arasında en tehlikeli olan kalp sorunudur. Kesinlikle önemsenmesi ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Diğer hastalıklar ise; kalp krizi, kalp yetmezliği ve göğüs anjinidir.kalp hastalığının sebepleri, kalp hastalığı belirtileri, kalp hastalığını sebebi

Kalp Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Kalp hastalıkları oluşumunun pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerden en riskli olanı ve değiştirilemeyeni genetik olan kalp hastalıklarıdır. Özellikle de şeker hastalığı ve yapısal olarak stresli olan insanlar yüksek oranda kalp hastalığı riski vardır. Kalp krizi gençlerde bile ölüme sebep olabilir. Fakat ciddi diyet ve teşhislerle tedavi uygulanırsa olumsu sonuçlar alınabilir. Özellikle alkol, sigara kullanan kişiler, çok yağlı besinlerle beslenenler obesite olma riski taşır. Obesite sonucu yüksek tansiyon ve şeker hastalığı meydana gelir. Hareketsizlik ve stres de dâhil olunca kalp hastalığı riski oldukça artar.

Kalp Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde çok rastlanan Kalp hastalığı belirtileri arasında üç önemli rahatsızlık;

Göğüs ağrısı; Kalp damar tıkanıklığında en sık görülen belirti göğüs ağrısıdır. Göğüste yanma hissi, göğüs ağrısı ile beraberinde nefes darlığı, sol kolda uyuşma ve ağrı, göğüs sıkışması kalp hastalıkları belirtisidir.

Nefes darlığı; Bu durum genelde ileri derecede kalp hastalığı olan hastalarda sık görülen bir belirtidir. Bu da hastalığın ciddiyetini gösterir. Çarpıntı, eforla, göğüs ağrısı da kalp hastalıkları belirtisidir.

Çarpıntı; Kalbin düzensiz olarak hızlı ya da yavaş atması çarpıntı olan hastalarda görülen bir belirtidir. Bu belirti kalp ritim bozukluğu, damar tıkanıklığı ve kalp kapak hastalıklarını belli etmektedir. Ritim bozukluğu basit, tedavisiz ve hiç bir şeye ihtiyaç duyulmadan da atlatılabiliyor. Fakat hastalıkları ayırmak ve öğrenmek için mutlaka EKG yapılması gerekiyor. Tansiyon düşüklüğü, göğüs ağrısı, baş dönmesi göz kararması ciddi bir ritim bozukluğu sebebi olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*