Kalorifer Böceği İlaçlama

Giderlerde görülen ve yiyecek olan her alanda hızlı bir şekilde çoğalabilen kalorifer böcekleri, hamam böceğinin en yaygın rastlanan türleri arasında yer almakla birlikte, ait olduğu sınıfa ait belirgin özellikler göstermektedir. Hepçil şekilde beslenme, yumurta yöntemi ile çoğalma, sıcak ve kuytu alanlarda yuva yapma ve bakteri ile mikrop vektörlüğü yapma gibi özelliklere sahip olan kalorifer böcekleri ile mücadele için profesyonel şekilde ilaçlama yaptırmak şarttır. İç mekanlarda olduğu gibi dış mekanlarda da sıklıkla görülen kalorifer böceğinden kurtulmak için profesyonel şekilde haşere ilaçlama yaptırmak gerekli olduğu gibi basit ilaçlar kullanarak bu haşereler ile mücadele edebilmek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle sıvı ya da jel ilaçlar kullanılarak yapılabilen kalorifer böceği ilaçlaması için Sağlık Bakanlığından onaylı firmalar tarafından hizmet almak gereklidir.

Havaların ısınması ile birlikte, birçok haşere türünde olduğu gibi kalorifer böceklerinde de üreme hızlı artmaktadır. Yaz döneminde hemen iki haftada bir 50’den fazla yumurta bırakan ve kapalı alanlarda çok hızlı bir biçimde çoğalan bu haşereleri yok edebilmek için kalorifer böceği ilaçlaması yaptırmak şarttır. Oldukça dayanıklı bir haşere olan ve beslenmeden uzun süre yaşayabildiği gibi su altında da yaşayabilen bu canlıları yok edebilmek için kaliteli ilaçlar kullanmak ve profesyonel uygulama yöntemlerine başvurmak gereklidir. Sağlık Bakanlığından onaylı olmayan ve basit ilaçlar kullanılarak uygulama yapan firmalar, sağlıksal açıdan zararlı olacağı gibi, bu haşereleri yok etme konusunda da etkili olamayacaktır. Bu nedenle kalorifer böceği mücadelesi için kaliteli böcek ilaçları kullanılmalı ve profesyonel yöntemlere başvurulması gereklidir.

Başta mutfak gibi alanlar olmakla birlikte; cafe, restoran, iş yerleri gibi her alanda görülebilen ve yiyeceklere zarar vererek, sağlık problemleri ile sindirim yolu sorunlarının oluşmasına yol açan kalorifer böceği, ilaçlama yapılmadığı sürece üremeye devam eder. Bu nedenle bu canlıların sık görüldüğü ya da görülebileceği alanlarda düzenli olarak uygulama yaptırmak şarttır. Sıvı kalorifer böceği ilaçları kullanılarak, alanın tüm bölgesinde uygulanması gereken işlemler için, lokal bazdaki uygulamalar etkili olmayacaktır. Zira çok hızlı hareket edebilen bu canlılar, kapalı alanların her bölgesine yumurta bırakabilmektedir. Bununla birlikte hamam böceği türlerinin çok yoğun görüldüğü alanlarda jel ilaçlar, bu canlıları yok etmeye yetmeyeceği için, etki sağlayamayabilir. Kalorifer böceğinin çok sık görüldüğü alanlarda sıvı ilaçlar ile jel ilaçların birlikte kullanımı bu haşereleri yok etmek için en etkili mücadele yöntemi olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*