İŞÇİ SAĞLIĞI MUAYENELERİNİN ÖNEMİ NEDİR?

işçi sağlığı muayenesi, işçi sağlığı muayenesi neleri kapsar, işçi sağlığını koruma

Herkesin her durumda yinelediği gibi hiç bir şey sağlıktan önce gelmez. Bu yüzden birey sağlığına zarar verebilecek durumlardan hangi ortamda olursa olsun uzak durmalıdır. Tabi ki uzak durmak sağlıklı kalınacağı anlamına gelmez. Düzenli olarak muayenelere gitmek gerekir. Çalışan insanlar için de bu durum geçerlidir. İşçilerin sağlığına bir zeval gelmesinin önüne geçilebilmek için işçi sağlığı muayeneleri tüzüğü oluşturulmuştur. Bu tüzüğün içeriği ve öneminden bahsedelim.işçi sağlığı muayenesi, işçi sağlığı muayenesi neleri kapsar, işçi sağlığını koruma

Tüzüğe göre öncelikle iş yeri binası yapılacak işe uygun olmalıdır. İş yerinde kullanılan makineler, çalışanların rahat çalışabilmelerine uygun olmalı ve bakımları periyodik olarak yaptırılmalıdır, iş yeri zemini çalışanlar için tehlike arz etmeyecek şekilde düz olmalıdır, iş yerinde bulunan korkuluklar sağlam olmalıdır, ağır işlerde çalışacak olan işçiler bir yıl geçerli olan sağlık raporlarını o işi yapabilmek için almalılardır, çalışa işçiler de yaptıkları işe göre düzenli olarak muayeneye tabii tutulmalıdır, sağlık raporları yılda bir yinelenmelidir, işe giriş muayenesi muhakkak yapılmalıdır. Akciğer radyografisi ( göğüs filmi) , solunum fonksiyon testi ( spirometri),  işitme düzeyi test raporu ( odiyometre), portör muayeneleri olmak üzere dört farklı işlem sağlık taramasında yapılır. Yeterli düzeyde sağlıklı görünenler iş için uygundur, diğer insanlar için ise yapılacak olan iş sağlıkları açısından tehlikelidir. Yapılacak bir diğer sağlık muayenesi ise laboratuvar incelemeleridir. Tam kan sayımı, tam idrar analizi,  karaciğer enzim analizleri,  görme raporu,  yapılması gereken aşılar gibi bir çok tetkikten oluşur. İşçi sağlığı muayeneleri, işçinin çalıştığı ortamda sağlığını kaybetmemesi açısından çok önemlidir. Eğer iş ortamı, çalışanın sağlığını riske atıyorsa o ortamda çalışması mümkün değildir. Aksi taktirde doğacak kötü sonuçların dönüşü olmaz ve hiç bir iş veren bu yükümlülüğü üstlenmek istemez. Ağır iş ortamlarında çalışacak olan kişiler için ise sağlık muayeneleri daha büyük önem taşır.

Sağlımıza zarar verecekse, yaşamdan aldığımız tadın önüne geçecekse kazandığımız paranın da hiç bir önemi yoktur.  İşçi sağlığı muayeneleri keşke dememek için yapılması zorunlu bir uygulamalıdır. Her çalışan sağlıklı bir iş ortamında çalışmayı ister ve bunu sonuna kadar hak eder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*