İlkyardımcı eğitimi kimler tarafından verilir?

ilkyardımcı eğitimi, ilkyardım eğitimi, ilkyardım eğitiminin önemi

Acil ve tehlikeli durumlarda, ortamda müdahale edebilecek birinin bulunuyor olması herkesin avantajına olacaktır. Durumdan etkilenen insanlara yardımcı olabilecek biri tabi ki her ortamda olması istenen kişidir.  Genel olarak acil durumlarda bireylere ilk yardım eğitimi almış kimseler yardımcı olabilir. Durum böyle olunca iş yerlerinde de ilkyardımcı eğitimi almış kimselerin bulunuyor olması, çalışanları tehlikeli bir ortamda çalışma riskinden kurtarmış olur.ilkyardımcı eğitimi, ilkyardım eğitimi, ilkyardım eğitiminin önemi

Bu eğitimin kimler tarafından verilebileceği ve aynı zamanda kimler tarafından alınabileceğinden bahsedelim. Eğitimler uzman ve deneyimli kişiler tarafından, istekli ve ilk yardım yapabilecek kadar soğuk kanlı kalabilecek yetideki bireylere verilir. Bildiğiniz gibi ilkyardımcı eğitimi belli aşamalardan oluşur. İlk aşamadaki eğitim tamamen deneyimsiz ve basit yaralanmalara, durumlara müdahale edebilecek kimselere verilir. Eğitimin sonunda başarılı olanlara temel ilk yardım sertifikası verilir. Sonraki aşama ise biraz daha profesyonel bir eğitimden geçilmesiyle gerçekleşir. Bu eğitim  standart sertifikalı ilk yardım eğitimi olarak geçer. Sınavından başarılı olanlar ilk yardımcı unvanını almış olurlar. Seminerlerinde cansız mankenle müdahaleler yapılır. İlk yardım bilmek hayatınız boyunca her an her yerde işinize yarayabilecek bir bilgidir. Ne zaman kimin başına ne geleceğini kimse bilemez. Bu yüzden müdahale edemediğimiz için sonradan hayıflanmak yerine ilk yardım eğitimi almamızda fayda vardır. İş yerleri gibi kalabalık ortamlarda kaza olması veya birinin başına bir şey gelmesi ihtimali durumu çok daha fazladır. Bu yüzden çalışanlar arasında muhakkak ilk yardım eğitimi almış biri bulunmalıdır. Hayat kurtarmak kimi zaman bir kaç ufak müdahaleden geçer ve bunu ilk yardım eğitimi almış herkes yapabilir. Bilinçli ve duyarlı her bireyin hem kendi hem çevresindeki insanların güvenliği için ilk yardım eğitimi alması gerekir.

Bir insanın başına gelebilecek en kötü şey sevdiği insan karşısında acı çekiyorken hiç bir müdahale yapamamaktır.  Belki de ilk yardım bilinmesi taktirinde kişinin hayatını kurtaracakken, siz sadece izlemekle yetinirsiniz. Bu yüzden pişman olmamak, keşke dememek için ilkyardımcı eğitimi alın ve her an her yerde başınıza bir şey gelmesi korkusuyla yaşamayın. Mühim olan tedbir alıyor olmaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*