İkinci El Araç Piyasasının En Yaygın Yalanları

İkinci el araç yalanları, ikinci el araç satışı yalanları, ikinci el araç satanların söylediği yalanlar

Ayağınızı yerden kesecek bir araç almak istiyorsanız ve bütçeniz kısıtlıysa ikinci el araçlara yönelmeniz çok normaldir. Çünkü sıfır piyasasında baktığımızda araçların fiyatlarının bir hayli yüksek olduğunu görmekteyiz. Durum böyle olunca siz ve sizin gibi birçok kişi sıfır araç yerine ikinci el araç almaya yönelmektedir. İkinci el araçlar diğerlerine göre uygun fiyatlıdır olmasına ancak şöyle bir sorun vardır. Genelde aracını satmaya çalışan kişiler pek dürüst davranmazlar. Hiçbir sıkıntısı yok deyip de sizlere sattıkları araçların ummadık yerinden ummadık sorunlar çıkar. Bu yazımızda ikinci el araç satışı sırasında söylenen en yaygın yalanları derlemeye çalıştık umarız faydalı olur.İkinci el araç yalanları, ikinci el araç satışı yalanları, ikinci el araç satanların söylediği yalanlar

Motoru saat gibi çalışıyor

Bu yalan en sık karşılaşılandır. Bir araç almaya karar verir ve gözünüze kestirdiğiniz aracı görmek üzere başına gidersiniz. Buraya kadar hiçbir sorun yoktur. Satışı yapan kişiye bu aracın motorunca bir sorun var mı diye sorduğunuzda genelde alacağınız cevap “saat gibi çalışıyor” olacaktır. Saat gibi çalışıyor denen motor halbuki yağ yakmakta, supapları çakmaya başlamış olabilir. Motordan anlayan biri değilseniz dahi en azından anlayan birilerini yanınıza alın ya da en kötü ihtimalle bir motor ustasına alacağınız aracı gösterin.

Bakımları yeni yapıldı

Araç ilanlarına baktığınızda tüm ağır bakımları yapıldı, kışlık bakımları yapıldı gibi cümleleri görebilirsiniz. Kışlık bakımı yapıldı denen aracın en fazla yağı değiştirilmiş yazlık bakımı yapıldı denen aracın da taş çatlasın filtreleri temizlenmiştir. Bir aracın ağır bakımı demek triger setinin değişmesi, tüm sıvılarının değiştirilmesi, motorun arızaları varsa giderilmesidir. Zaten aracına bu kadar masraf eden birisi satmaz. Bu tür cümleleri gördüğünüz araçların ilanlarına tenezzül dahi etmeyin.

Kazası belası yok çizikten dolayı boyalı

Parça parça boyalı ya da tamamen boyalı araçları almadan önce titizlikle inceleyin. Çünkü bu araçları satmaya çalışanlara aracın niye boyandığınızı sorduğunuzda alacağınız muhtemel cevap çiziklerden dolayı temizlik boyası yaptırdık, durduğu yerde araca çarpıp kaçmışlar ondan boyattık olacaktır. Özellikle komple boyalı araçları satın almadan önce ön tarafının yamuk olup olmadığına, ön takımında herhangi bir arıza bulunup bulunmadığına bakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*