Hiperaktivite Rahatsızlığa İlaç Tedavisi

hiperaktivitenin ilaçla tedavi edilmesi, hiperaktivite tedavisi gecikirse ne olur, hiperaktivite tedavisi nasıldır

Hiperaktivite her geçen gün bir kat daha artmakta ve özellikle çocuk yaşta görülen bir rahatsızlık. Üstelik çocuk yaşta başlamasına rağmen erişkinliğe kadar süren bir dönemi kapsıyor. Hiperaktivite iyileşebilen bir hastalık ne yazık ki değil. Yinede tedavi edilmesi mümkündür. Hiperaktivite tedavisinde ilaç geniş bir konu olsa da, maalesef yan etkileri oldukça fazla. Öncelikli olarak çocuğun evde ki davranışları denetlenip kontrol altına almak önemli bir etkendir. Tanı kesin olarak konulduğunda doktor kontrolünde ve reçeteye uygun olarak kullanılan ilaçlar durumun hafiflemesini sağlayacaktır. İlaçlar hareketi azaltacağı gibi, olası dikkat dağınıklığı ya da eksikliğini toparlamaya yardımcı olur.hiperaktivitenin ilaçla tedavi edilmesi, hiperaktivite tedavisi gecikirse ne olur, hiperaktivite tedavisi nasıldır

Hiperaktivite tanısının nedenleri arasında nörokimyasal, nörofizyolojik, psikolojik ve genetik faktörler olabileceğinin üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Hiperaktivite tedavisinde ilaç kullanımı ebeveynleri korkutsa da doğru tanıdan sonra doktor eşliğinde düzenli kullanılan ilaçlar risk oluşturmamaktadır. Yan etkileri yüksek olan ilaçları kesinlikte kulaktan duyma şekilde kullanılmamalı, aksi takdir de kalıcı hasarlara neden olabilir. Çocuklarda yine doktorun yönlendirmesi ile özellik çocuğun dikkate ihtiyaç duyduğu zamanlarda söylenen doz kadar kullanılması da önemlidir. Halk arasında duyulan, ilaçların bağımlılık yaptığı söylentileri de yapılan araştırmalar sonucu, doğru olmadığı kanıtlanmış bir gerçektir. Uzun yıllar ilaç tedavisi gören çocuklarda ilaçlar ara, ara kesilebilmekte ve tedavi sonunda kullanımı tamamen durdurulabilmektedir. Uygulanan tedavinin kalıcılığı için sosyal çevre oldukça önemlidir. Ekip çalışması denilebilecek tarzda ailelerinde çocuklarına destek olması gerekir.

Sosyal çevre uzmanlarından da bu konuda gerekli tüm bilgiyi almak mümkündür. Hiperaktivite tedavisi ne kadar sürer sorusunun cevabı tam olarak bu yüzden tam olarak bilinmemektedir. Bu tip hastalığı olan çocukların tedavisin de en çok görev anne ve babaya düşmektedir. En iyi tedavi yöntemlerinden bir tanesi doğal yöntemlerle çocuklarının enerjilerini atabilecekleri bir aktivite de bulunmaları bu hastalık da oldukça önemlidir. Hiperaktivite tedavisi nedir sorusu tüm velilerin kafasını kurcalayan sorunlardan bir tanesidir. Bu tip hastalığa sahip çocukların velileri bu soruyu oldukça merak edebilmektedir. Hiperaktive tedavisi kesin olarak bulunmamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*