Helal Gıda Ürünleri Prosedürünün Önemi

helal gıda prosedürü, helal gıda markaları, helal gıda markalarında prosedür

Ürünlerde aranan nitelik açısından; İslam hukukunca tüketimi Müslümanlar için kesilmemiş hayvan ürünleri ihtiva etmemesi, İslam hukukunca temiz kabul edilmeyen bir madde içermemesi, İslam’a göre temizlik açısından üretilerek paketlenmesi, İslam’ın helal olarak kabul etmediği bir gıda ile herhangi bir temasının olmaması gibi hususlar sayılabilir. Bu hususların helal gıda ürünleri prosedürünün önemi açısından işletme prosedürü içerisinde muhakkak yerini alması gerekmektedir çünkü bu prosedürleri belirlemeyen firmalar üretimde standardı sağlayamayacağından helal gıda sertifikası geri alınabilmektedir.helal gıda prosedürü, helal gıda markaları, helal gıda markalarında prosedür

Prosedürlerin tüm helal gıda firmaları tarafından ciddiyetle oluşturulması, Avrupa ülkelerinde yaşanan ittifaksızlığa da bir çözüm olmalı ki organizasyon açıkları kapansın, ittifaksızlık sona ersin, Avrupa ülkelerinden de devlet yardımı alınabilsin. Helal gıda üretiminde birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi açısından üreticilerinin İslami kuralları tam anlamıyla yerine getirmeleri izleyecekleri süreçleri birer kanun niteliğinde uygulamaları ittifak sağlayacaktır. Avrupa devletlerinde Müslüman nüfus hızla artış gösterdiğinden helal gıda ekonomik olarak çok önemli fırsat haline gelmiştir. Türkiye ve Mısır gibi Müslüman ülke halklarının bilinçlenmesi, Avrupa gıda maddeleri belirleme hususunda pazarlıklarda bile helal gıda kriterlerini gündeme getirmiştir.  İhracat aşamasında helal gıda sertifikasyonu hayli önemli pozisyonlara gelmiştir. Firma geleceği hususunda ilerleme kaydedebilmek adına helal gıda ürünleri prosedürünün önemi kavranmalı gerekli önlemleri almalıdır.

Dünya’da ki Musevi kesim yıllar önce inançlarına uygun yiyecekleri kosher aracılığıyla sertifikalandırmış, vejetaryenler hiçbir anlayışın gereği olmadığı halde vejetaryenlik sertifikalı ürünlerin üretimini sağlamışlardır. İslam toplumunun da helal sertifikalı ürünlerin standardizasyonu sağlayarak dünyaya yayılması açısından, üreticilerin sertifikalarını prosedürlerle desteklemeleri ve standartlaştırmaları şarttır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*