Helal Gıda Markalarının Belgelendirilmesi      

helal gıda belgeleme, helal gıda belgesi alma aşamaları, helal gıda belgesi nasıl alınır

Ülkemizin büyümesi ve gelişmesi ile yabancı asıllı birçok gıdaların ülkemize dâhil olması ile helal haram kavramı da daha büyük sorunlar haline gelmeye başladı. Birçok ülkeden ihraç olan veya ülkemizde yan sanayi olarak imal edilen birçok ürünün yabancı asıllı olması biz Müslüman ülkelerini endişelendirmektedir. Özellikle marka diye aldığımız, en iyisi diye düşündüğümüz birçok markanın helal ürün üretmemesi yıllarca bizi kandırmış olması büyük bir trajedi haline gelmiştir.helal gıda belgeleme, helal gıda belgesi alma aşamaları, helal gıda belgesi nasıl alınır

Son yıllarda ülkemizin titizlikle üstünde durduğu bu durum; en deneyimli gıda mühendisleri tarafından incelemeye alınmış ve gerekli incelemelerden geçtikten sonra gerek yazılı gerek sosyal medya aracılığı ile bizi bilgilendirmişlerdir. Haram damgası alan birçok ürün hala ülkemizde satışta olsa da halkın bilinçlenmiş oluşu bu markaların satışını en aza indirmiştir. Sadece ambalajlı ürünlerde olmayan bu durum restoran, kasap, lokanta gibi işletmemeleri de mercek altına alan Türk gıda enstitüsü helal gıda markalarını belgelendirilmesi ile halka sunmuştur.

Helal Gıda Belgesi Ve Tüketimi

Bu belgelerin birçoğunun üzerinde İSO damgası olup amblemi ile de bize kolaylık sağlamaktadır. Özellikle katkı maddelerinin sağlığı tehdit etmesinin insan sağlığının olumsuz yönde etkilemesi yetkilileri harekete geçirmiştir. Helal gıda markalarının belgelendirilmesi verilen işletmecilerin bu belgeyi bir yıl süre ile kullanabildikleri gibi şikâyet durumunda tekrar teftişe edilmektedirler. Müslüman bir ülke olarak çokça sık rastladığımız bu durumla ilgili diyanet işlerinin de sıkça yaptığı duyurularda belgelenmemiş ürünleri halkın kullanmaması gerektiğini önemle vurgular. Uzmanların da üzerinde durduğu bir konu olduğu ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ürünlerin kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*