Hamileyken Alınması Gereken Vitaminler

Hamileliğin sonucunda doğacak olan bebeğin sağlıklı olabilmesi için anne adaylarının bu dönemde bazı şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. Vücudun vitamin durumunun takip edilmesi ve gerekli durumlarda vitamin takviyesinde bulunulması da yapılabilecek şeylerden bir tanesidir. Annenin vitamin alması gerekiyorsa vitamin alınmalıdır. Ancak eğer gereksiz ise vitamin ve folik asit alımından mutlaka uzak durulmalıdır. Çünkü gereksiz yere alınan vitaminler ve folik asit doğacak olan bebekte otizm riskini arttırmaktadır. Otizmli bebek dünyaya getirilmek istenmiyorsa mutlaka ama mutlaka vitamin kontrolü doğru bir şekilde yapılmalıdır.Hamileyken vitamin alınması, hamilelik dönemi, bebek gelişimiHamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken tüm diğer noktaları şu alt başlıklar altında inceleyebiliriz.

  • Diyet yapın ve uyun: Gebelik öncesinde bir diyet programı yapılmalı ve dengeli bir şekilde beslenilmeye başlanılmalıdır. Başlanılan diyet devam ettirilmeli ve gebelik süresince dengeli beslenilmelidir.
  • Gereksiz stres yapmayın, gereksiz vitamin tüketmeyin: Birçok anne adayı gereksiz yere strese girer ve bunun sonucunda gereksiz seviyede vitamin tüketir. İhtiyaç olmadığı halde tüketilen vitaminler bebeğe yarar sağlamaktan çok zarar verir. Anne adayı her duyduğu bilgiye önem vermemeli, uzman doktorların söylediği şekilde davranmalıdır.
  • Vitamin alımı ve folik asite dikkat edilmeli: Gereksiz olduğu halde alınan vitamin ve folşk asit otizmi tetikler. Bu nedenle doktor tavsiye etmedikçe anne adayının herhangi bir şekilde folik asit ve vitamin tüketmemesi gerekir.
  • Folik asit kullanımı dengeli tutulmalı: Olması gerektiği kadar alınan folik asit bebekte omurilik sorunlarının ve beyin sorunlarının aza indirgenmesini sağlamaktadır. Ancak tam zıttı yönde fazla folik asit tüketilirse hastalık oluşması riski artmaktadır.
  • Her şey dengeli olmalı: hamilelik dönemi hem anne hem de bebek için oldukça önemli bir dönemdir. Bu dönemde anne ve bebek bir bakıma birlikte büyümektedir. Hamileliğin gereği anne vücudunda da bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Haliyle anne de aslında bebeği ile birlikte yeniden doğmaktadır. Bu nedenlerden dolayı mutlaka anne adayı kendine iyi bakmalı ve yapması gereken şeyleri yapıp uzak durması gereken şeylerden bir hayli uzak durmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*